Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

Noce i Dnie Ziemi Miechowskiej 2012

12.09.2012 - 01.10.2012

Marta i Ireneusz Trybulcowie, Fundacja Nomina Rosae oraz Zarząd Powiatu Miechowskiego zapraszają w niedzielę 30 września 2012 o godz. 1800 do Grzymałowa („Dwór w Jabłoniowym Sadzie”) na pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu NOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJ.„Dwór w Jabłoniowym Sadzie”

Nosi ono tytuł: „KALINA WIELKA NA STAREJ FOTOGRAFII I WE WSPOMNIENIACH”.

W programie pokaz archiwalnych fotografii ze zbiorów rodziny Dąmbskich (projekcja z rzutnika), na którym można będzie obejrzeć zdjęcia Kaliny Wielkiej z początku XX w., ukazujące nie tylko stary, nie istniejący dziś dwór i jego obejście, ale także samą wioskę z tamtych lat. Archiwalne, XIX-wieczne fotografie rodziny Dąmbskich pozwolą widzom poznać przodków tej rodziny, poczynając od ich kalińskiego protoplasty, Jana Dąmbskiego, który nabył w 1850r. ten majątek.  
W uzupełnieniu, fragmenty tekstów wspomnieniowych Amelii Dąmbskiej-Duninowej, córki ostatniego właściciela kalińskiego majątku oraz Tomasza Dąmbskiego (jej dziadka), a także wyjątki z pamiętników Kazimierza Girtlera dotyczące Kaliny, przeczyta aktor Teatru Ludowego, KRZYSZTOF GÓRECKI.
W programie znajdzie się także muzyka z przełomu XIX i XX wieku w wykonaniu harfistki ELŻBIETY BAKLARZ i skrzypka MACIEJA LULKA.

Organizacja i kierownictwo artystyczne: MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE
Współorganizacja: Fundacja Nomina Rosae, Zarząd Powiatu Miechowskiego
Patronat honorowy: MARIAN GAMRAT – Starosta Powiatu Miechowskiego
Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, Dziennik Polski, Gazeta Miechowska, Wieści Miechowskie, Głos Miechowski, Informator Miechowski, TVP Kraków

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Celem cyklu kulturalnego pn. „NOCE i DNIE” ZIEMI MIECHOWSKIEJ jest zwrócenie uwagi na nieznane dziedzictwo kulturalno-historyczne Ziemi Miechowskiej, a także wyrównywanie różnic w dostępie do kultury w tym powiecie, poprzez stworzenie ciekawej oferty na terenie wiejskim.
W koncertach dotychczas brali udział aktorzy – JERZY TRELA, EDWARD LUBASZENKO, KRZYSZTOF GLOBISZ, KRZYSZTOF GÓRECKI, SŁAWOMIR SOŚNIERZ, JERZY ZELNIK oraz muzycy – zespół CAMERATA CRACOVIA, KRAKOWSKI KWARTET GITAROWY, zespół A.QUARTET, tenor – WITOLD WRONA, pianistka – RENATA ŻEŁOBOWSKA, wokalistka AGNIESZKA RÖSNERÓWNA i pianista EDWARD ZAWILIŃSKI z kabaretu „Loch Camelot”, harfistka ELŻBIETA BAKLARZ, aktorka-wokalistka AGATA KLIMCZAK, oraz ukraińscy bandurzyści IRYNA i DMYTRO HUBJAKOWIE.

Archiwalne fotografie z Kaliny Wielkiej

Tomasz i Adolf Dąmbrowscy

Kalina Wielka - Stary Dwór

Kalina Wielka

Kalina Wielka - Nowy Dworek