Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

155. rocznica bitwy miechowskiej

19-02-2018
155. rocznica bitwy miechowskiej
Tegoroczne obchody okrągłej rocznicy bitwy miechowskiej w sobotę 17 stycznia br. trwały kilka godzin i były wzbogacone o nowe wydarzenia.

Najpierw w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miechowie miała miejsce promocja książki pt. „Ojczyźnie naszej, Polsce, bądźmy wierni. Bitwa miechowska 17 lutego 1863 roku w relacjach uczestników powstania styczniowego i świadków zniszczenia miasta”. Jak nadmieniła dyrektor Maria Słuszniak, autorka wyboru tekstów i ich redakcji – „publikacja..., którą kierujemy do rąk Czytelników, to opracowanie z wielu względów wyjątkowe. Jego podstawą stały się relacje i wspomnienia uczestników bitwy miechowskiej, jednego z pierwszych, lecz zarazem najtragiczniejszych w skutkach epizodów powstania styczniowego. Książka ta to także przekazy naocznych świadków tego wydarzenia...”
W promocji nowej książki uczestniczyli także współpracownicy projektu: artysta malarz Marek Hołda, który zilustrował wydawnictwo, polonistka Dorota Hołda, która "przyswoiła” XIX teksty dla współczesnego czytelnika, miechowscy regionaliści – konsultanci: Włodzimierz Barczyński, Stanisław Piwowarski i Janusz Patyna, autorka wstępu Karolina Grodziska - dyrektor Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Koordynatorem wydawnictwa był Bronisław Nowak, dzięki któremu najnowsza książka o miechowskiej bitwie ujrzała światło dzienne.
Następnie odprawiono tradycyjną mszę w intencji poległych bohaterów bitwy i mieszkańców miasta, w kościółku św. Barbary na miechowskim cmentarzu, czyli w jednym z miejsc, o który toczono krwawy bój 17 lutego 1863 roku (wówczas świątynia była w budowie). Okolicznościową homilię wygłosił ks. Bartosz Wąsat, który m.in. poruszył kwestie zbrojnego oporu powstańców: - Czy powstania miały sens? Czy opór miał sens? ... Polacy nie układali się z okupantami. Jak Chrystus. Ich ofiary miały sens. … Powstańcy to też święci. Oddali życie za naszą wolność. Niech ofiara Chrystusa złączy się z ich ofiarą.
Uczestnicy święta złożyli kwiaty przy wspólnym grobie poległych powstańców, a następnie poprzedzeni orkiestra dętą ,,Sygnał” z Miechowa i pocztami sztandarowymi przemaszerowali do Rynku, gdzie pod pomnikiem z Orłem ponownie złożono kwiaty. Ozdobą wszystkich etapów miechowskich obchodów był nie pierwszy już udział Grupy Rekonstrukcji Historycznych – Pułku Żuawów Śmierci z Buska Zdroju, który dwukrotnie salwą honorową oddał hołd poległym bohaterom. Dowódca oddziału Robert Osiński odczytał apel poległych.
Trzecim, nowym akcentem rocznicowych uroczystości był wernisaż wystawy pn… „Przez krew idziem ku wolności. Bitwa miechowska 1863” w Muzeum Ziemi Miechowskiej.
Wystawę otworzył i gości witał wicestarosta Jerzy Pułka.  Na wystawie dofinansowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Gminy i Miasta w Miechowie pracownicy placówki kierowanej przez Włodzimierza Barczyńskiego, zgromadzili interesujące eksponaty: fotogramy, obrazy, dokumenty, mundury, broń z epoki, biżuterię powstańczą, odznaki, itp. Pomagają one zwiedzającym usytuować miechowską bitwę na tle wydarzeń powstania styczniowego. Atrakcją wystawy jest dużych rozmiarów makieta bitwy miechowskiej obrazująca historyczną batalię w kulminacyjnym momencie, czyli walkę o cmentarz i Rynek.Zwiedzających po wystawie oprowadzał kurator Marcin Florek. Mówiąc o przygotowywaniu wystawy dyrektor muzeum stwierdził:-„Nie chodzi o to, by świętować klęskę. Chodzi o to, by się cieszyć z tego, co stało się po bitwie. Miasto zostało odbudowane, jego mieszkańcy wrócili. Duch nie został złamany”. Na zakończenie obchodów także wmuzeum wręczono nagrody zwycięzcom konkursów edukacyjnych (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) dotyczących historycznego wydarzenia.
Starostwo Powiatowe w Miechowie, Gmina i Miasto Miechów oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej to organizatorzy rocznicowych obchodów.

Promocja książki o bitwie miechowskiej w bibliotece Nowa książka o bitwie miechowskiej
Uczestnicy mszy w kościele św. Barbary
Oddział Żuawów śmierci Składanie kwiatów przy grobie powstańców
Apel pamięci w rynku Salwa honorowa Żuawów
Składanie kwiatów przez uczestników uroczystości Składanie kwiatów przez uczestników uroczystości
Składanie kwiatów przez uczestników uroczystości Otwarcie wystawy o bitwie miechowskiej w muzeum przez dyrektora i wicestarostę
Uczestnicy wernisażu Ekspozycja muzealna
Ekspozycja muzealna Ekspozycja muzealna
Ekspozycja muzealna Ekspozycja muzealna
Ekspozycja muzealna Wręczanie nagród uczniom przez burmistrza

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa