Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

Dożynki powiatowe w Kozłowie

28-08-2017
Dożynki powiatowe w Kozłowie
XVII. Dożynki Powiatu Miechowskiego przeszły do historii. Ich kolejna edycja miała miejsce w Kozłowie przy Gminnym Zespole Szkół. Dopisała pogoda i frekwencja. Okolicznościową mszę odprawił ks. Tomasz Czechowski, który poświęcił bochny chleba złożone przez starostów dożynkowych na ołtarzu.

W homilii do zebranych i rolników powiedział: „Gdy jest chleb jest wszystko – miłość, praca i zrozumienie. Chleb jest nie tylko symbolem rolniczego trudu, chleb także łączy ludzi”. Wikariusz zaapelował do zebranych o szacunek dla rolników, gdyż bez efektów ich ciężkiej pracy trudno wyobrazić sobie życie.
Następnie barwny korowód dożynkowy z kapelą ludową, grupą rowerzystek, bryczką wioząca starostów dożynkowych i współorganizatorów: starostę i wójta gminy Kozłów, z pojazdami z wieńcami dożynkowymi i gospodyniami oraz goście i mieszkańcy - przemieścił się na miejsce imprezy. Dożynki prowadził konferansjer Grzegorz Bełz. Uczestników Powiatowego Święta Plonów powitał wójt Jan Zbigniew Basa. Wśród gości obecni byli: wicepremier Jarosław Gowin, poseł Agnieszka Ścigaj, senator Marek Pęk, wojewoda Piotr Ćwik, wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, radny wojewódzki Adam Domagała, reprezentacje gminne Kół Gospodyń Wiejskich, dyrektorzy firm okołorolniczych z Małopolski, członkowie Zarządu Powiatu Miechowskiego, radni powiatu i gmin ze swymi przewodniczącymi, burmistrz i wójtowie, przedstawiciele służb mundurowych.
Starosta Marian Gamrat zwrócił się do rolników z tradycyjnym wystąpieniem: „Doceniam Wasz wysiłek i tutaj w Kozłowie dziękuję Wam, Rolnicy Powiatu Miechowskiego i wszystkim osobom związanym w jakikolwiek sposób z pracą na roli, za efektywną pracę i wysiłek, a przede wszystkim za Waszą pracowitość, która została poddana próbie przed żniwami i w czasie zbiorów. Dziękuję także za przywiązanie do ziemi, do tradycji, do polskości i religii, czyli do tych wartości, które jako rolnicy kultywujemy od niepamiętnych czasów i z których jesteśmy dumni. Dziękuję za wyrzeczenia i uzyskane plony i życzę sił i zdrowia na dalsze lata życia i pracy”.
W kulminacyjnym punkcie święta para starostów dożynkowych - Marta Oczkowicz z Boczkowic z gm. Książ Wielki i Kazimierz Wącławski z Bogdanowa z gm. Kozłów przekazali staroście miechowskiemu bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki, który gospodarz dożynek ucałował i pokroił razem z wójtem Janem Zbigniewem Basą, po czym poczęstował gości na scenie. Kolejne koszyki chleba zostały rozdane wśród mieszkańców obecnych na dożynkowym placu.
Starostowie dożynkowi otrzymali okolicznościowe upominki ufundowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie, a wręczył je Jan Biesaga, kierownik miechowskiego Biura Terenowego. Przez kolejną godzinę sceną zawładnęły KGW, które przy pomocy przyśpiewek, tańców i żartobliwych tekstów prezentowały piękne wieńce dożynkowe.
Na tym zakończyła się część obrzędowa i rozpoczęły się występy artystyczne. Widownię bawili kolejno: kapela góralska ,,Juhas” z Ujsołów k/Żywca, kapela ludowa ,,Działoszanie” z Działoszyc, kapela „Durmanki” z Poradowa, zespól „Riff Band” z Miechowa oraz grupy taneczno-wokalne z Gminnego Ośrodka Kultury w Kozłowie. Już po zmroku wystąpiła gwiazda dożynek, zespół disco dans „LOVERBOY”, a imprezę zakończyła potańcówka przy akompaniamencie grupy „Leader”.
Nad bezpieczeństwem imprezy czuwały jednostki KPP, KP PSP i Pogotowia Ratunkowego z Miechowa. Organizacja tegorocznych powiatowych dożynek była możliwa dzięki znacznej pomocy Gminy Kozłów i licznych sponsorów. Logistyką dożynek kierowała p. Elżbieta Kopeć, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kozłowie wraz z zespołem pracowników.

Starostowie dożynkowi Organizatorzy
Przed wejściem do kościoła Goście dożynek na mszy
Chór kościelny Poświęcenie chleba dożynkowego
Korowód dożynkowy Korowód dożynkowy
Korowód dożynkowy
Goście dożynek na scenie Goście dożynek na scenie
Gminne wieńce dożynkowe Obrzęd przekzania chleba staroście i dzielenie się chebem z gośćmi
Obrzęd przekzania chleba staroście i dzielenie się chebem z gośćmi Obrzęd przekzania chleba staroście i dzielenie się chebem z gośćmi
Obrzęd przekzania chleba staroście i dzielenie się chebem z gośćmi Występy GKW i zespołów artystycznych
Występy GKW i zespołów artystycznych Występy GKW i zespołów artystycznych
Występy GKW i zespołów artystycznych Występy GKW i zespołów artystycznych
Stoiska dożynkowe Stoiska dożynkowe
Dyrektor GOK i konferansjer Stoiska KGW i organizatorzy
Stoiska KGW i organizatorzy Stoiska KGW i organizatorzy
Kapla góralska z Żywca Widownia dożynkowa
Widownia dożynkowa Kapela ludowa "Działoszanie"

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy Starostwa