Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

I Kadrowa ponownie w Miechowie

08-08-2017
I Kadrowa ponownie w Miechowie
Miechowski Rynek 7 sierpnia stał się miejscem tradycyjnego powitania uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, którzy już 52. raz, a 37. po wojnie przypomnieli o historycznej misji legionistów komendanta Piłsudskiego.

Kolumnę złożoną z członków organizacji strzeleckich, żołnierzy, kawalerii marszowej, harcerzy i cywilów przyprowadził komendant Dionizy Krawczyński. Przy pomniku z Orłem zebrali się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, szefowie służb mundurowych, zakładów pracy i organizacji. Po odegraniu hymnu państwowego do zebranych zwrócił się starosta Marian Gamrat: „Jestem pełen uznania dla Państwa determinacji i wysiłku, by jak co roku w środku gorącego lata dla utrzymania tradycji i pamięci, przebyć historyczną trasę, którą siódmego sierpnia 1914 roku pokonali strzelcy komendanta Józefa Piłsudskiego, by zaświadczyć o polskości terenów znajdujących się na ich drodze. Szczęśliwym zbiegiem dziejowych okoliczności Miechów znalazł się na trasie przemarszu I Kompanii Kadrowej, która była zalążkiem Wojska Polskiego. Niewielki oddział zapoczątkował zwycięski bój o wolną Polskę, a w drodze po wolność wkroczył do naszego miasta. Obecność legionistów w Miechowie była dla miasta i jego mieszkańców wyróżnieniem z racji bogatych tradycji niepodległościowych, jakie tutaj kultywowano”.
Życzenia udanego pobytu w Miechowie i zaproszenie do ponownego spotkania w przyszłym roku złożył burmistrz Dariusz Marczewski. Komendant Marszu Dionizy Krawczyński w swym wystąpieniu nawiązał do słynnej klaczy Kasztanki, którą od hr. Romerów, właścicieli majątku w Czaplach Małych w powiecie miechowskim otrzymał komendant Piłsudski. Na niej to wkroczył do Kielc w czasie historycznego marszu. To wydarzenie stało się inspiracją do wyróżnienia na miechowskim Rynku okolicznościowymi medalami i odznaczeniami plutonów i kawalerzystów tegorocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, którzy dziesięciokrotnie pokonali trasę pomiędzy krakowskimi Oleandrami a Kielcami. Jednym z odznaczonych został miechowianin Janusz Patyna. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „My, Pierwsza Brygada” przy akompaniamencie orkiestry dętej „Sygnał” z Miechowa.
Następnie uczestnicy marszu przemaszerowali do amfiteatru, gdzie tym razem zostali poczęstowani bigosem ze słynnej kapusty charsznickiej i spotkali się z mieszkańcami miasta. Na nocleg kadrowicze udali się do Zespołu Szkół nr 2 w Miechowie. W tegorocznym Marszu bierze udział ok. 380 uczestników.

Kawaleria marszowa Mundurowi uczestnicy marszu
Grupa cywilnych kadrowiczów Poczet sztandarowy marszu
Gospodarze i goście Konna grupa rekonstrukcyjna

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy Starostwa