Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

Toksyczne farbki

Farbki akwarelowe Tesco Value mogą być szkodliwe dla zdrowia z powodu zbyt dużego stężenia pierwiastków ołowiu, chromu i baru. Do tej pory sprzedano ich w Polsce ponad 14 tysięcy opakowań.

[Warszawa, 15 października 2007 r.] Przedsiębiorca Tesco Polska powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że wyprodukowane w Chinach farby akwarelowe Tesco Value mogą być niebezpieczne. Spółka poinformowała, że niektóre kolory farb umieszczonych w plastikowym pudełku z pędzelkiem w przypadku połknięcia mogą być szkodliwe dla zdrowia dzieci. Znajdujące się w nich pierwiastki – ołów, chrom i bar – są w stężeniach wyższych niż dopuszczalne.

Przedsiębiorca powiadomił UOKiK, że wycofa produkt ze sprzedaży. Konsumenci, którzy nabyli niebezpieczne farby, powinni zgłosić się do najbliższego sklepu Tesco, aby je oddać i otrzymać w gotówce zwrot pieniędzy. Informacje na temat prowadzonej akcji dostępne są na stronie: www.tesco.pl oraz pod numerem telefonu: 0-801 650 650.
Przedsiębiorca – zarówno producent, jak i dystrybutor, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z ustawą o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 tys. zł.


Dodatkowe informacje:
Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. (22) 827 28 92, 55 60 106, 55 60 314
Fax (22) 826 11 86
e-mail mcieloch@uokik.gov.pl