godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Akcja "Zima” – obrady PZZK

Akcja "Zima” – obrady PZZK

28 Października 2011
Akcja

(...) Po bardzo trudnych doświadczeniach z ubiegłorocznego sezonu zimowego (wielogodzinne przerwy w dostawie prądu, intensywne oszronienia, złamane drzewa, itp.) przedstawiciele administracji powiatu i gmin, służb mundurowych, inspekcji oraz jednostek specjalistycznych) wymienili uwagi dot. gotowości powiatu do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach przed pierwszymi opadami śniegu.
Podstawowe zadania i rolę PZZK przypomniał nowy kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego insp. Wieńczysław Perek. Najważniejsze zadania to: ocena zagrożeń, propozycje działań, obieg informacyjny i opiniowanie. Kierownik nawiązał do istotnych  funkcji zarządzania kryzysowego, znaczenia przepływu informacji i odpowiedzialności ludzkiej za działania w stanach kryzysowych. Przez cały okres sezonu zimowego przy Referacie Zarządzania Kryzysowego w miechowskim Starostwie (41/3821120) będzie czynny całodobowy dyżurny telefon 664713291. Także w KP PSP w Miechowie zimową pomoc będzie można uzyskać pod nr. 41/3824110, 998 lub 112.
Następnie uczestnicy posiedzenia wysłuchali sprawozdań specjalistycznych służb i jednostek nt. ,,zimowej gotowości”.
KPP (z-ca komendanta podinsp.Wojciech Domagała) – prowadzona jest prewencja osób bezdomnych i żebrzących, będą ulotki informacyjne i tradycyjna współpraca z innymi służbami; ważna rola w tym okresie dla dzielnicowych; problemem w zimie jest alkoholizm (zamarznięcia)
KP PSP (z-ca komendanta st.kpt. Mirosław Pogoń) – dokonano przeglądów specjalistycznych sprzętów i pojazdów (w tym aut terenowych); na wyposażeniu są pilarki i agregaty prądotwórcze; będą wspólne dyżury pracowników straży i starostwa; odśnieżanie dachów jest obowiązkiem użytkowników.
Szpital św. Anny (dyr. Jan Ostrowski) – w dyspozycji pogotowie ratunkowe i karetki oraz lądowisko przyszpitalne dla helikopterów medycznych; zabezpieczone podwójne ujęcia wody, ciepła i prądu.
PCPR (kier. Helena Kruszec) – pomoc dla bezdomnych zapewnią GOPS; przy PCPR działa Punkt Informacji Kryzysowej; pomocy nie odmówią: Schronisko Brata Alberta, a doraźnie DPS-y i ZPOW, które na krótki czas mogą przyjąć po kilka osób trzeźwych.
Powiatowy Inspektor Sanitarny (dr Florian Kącki) – monitorowanie chorób kropelkowych oraz mutacji bakterii i wirusów w powiecie, województwie, kraju i na świecie.
Powiatowy Lekarz Weterynarii (dr Mieczysław Włudzik) – monitoring chorób zakaźnych u zwierząt; prewencja w gospodarstwach, współpraca z gminami i kołami łowieckimi.
ZDP (dyr. Jerzy Muszyński) – do odśnieżania 426 km dróg powiatowych w IV. kolejnościach zimowego utrzymania i 34 tys. m² chodników!  Sprawdzony i przygotowany sprzęt, m.in. 6 pługopiaskarek i 1 pług ciężki; zgromadzona mieszanka do zimowego utrzymania dróg oraz piasek i sól. Największe wyzwania to udrożnienie sieci dróg przed godz. 7 na czas przejazdów do pracy i dowozów do szkół oraz walka z czasem (możliwe przerwy w komunikacji na czas odśnieżania przy intensywnych opadach wg obowiązujących standardów utrzymania zimowego dróg); gotowy ,,Operat zimowego utrzymania dróg w powiecie miechowskim w sezonie zimowym 2011/12” otrzyma 12. jednostek łącznie z województwem małopolskim; przez sezon zimowy w ZDP będą pełnione dyżury telefoniczne).
PINB (Marian Włosowicz) – przeprowadzane są kontrole nieruchomości i dróg; do obowiązków właścicieli posesji należy m. in. usuwanie śniegu, zlodowaceń i sopli z dachów; istotne są przeglądy instalacji kominowych, gazowych i elektrycznych.
Zakład Energetyczny (dyr. Kazimierz Koprowski) – sprawdzane urządzenia zasilające i linie napowietrzne oraz sprzęt specjalistyczny; problemy: główne zasilanie Miechowa z linii zewnętrznych (pozapowiatowych), mniejsza ilość ekip remontowych, prawdopodobieństwo powalenia drzew na sieć napowietrzną.
Gmina Miechów (burmistrz Dariusz Marczewski) – gmina przygotowana do odparcia zimy; zabezpieczone odśnieżanie dróg w mieście; trzy miejsca składowania zbieranego śniegu; gotowość Straży Miejskiej i jednostek OSP; deklaracja współpracy z innymi służbami.
Wydział Komunikacji (insp.Danuta Capiga) – transport publiczny będzie uwarunkowany od przejezdności dróg; przewoźnicy będą się starali zabezpieczyć przejazdy nawet w sytuacjach awaryjnych; przewidziane są tradycyjne kontrole przewoźników przez Policję (ogumienie i łańcuchy)
Przewodniczący PZZK Marian Gamrat wyraził nadzieję, że wspólnym wysiłkiem wszystkich specjalistycznych służb i instytucji ,,nadchodząca zima w powiecie zostanie okiełznana” – Jesteśmy przygotowani na podstawowe warunki zimowe. Możemy działać szybko, lecz nie zawsze natychmiast. Liczymy na wyrozumiałość i cierpliwość naszych mieszkańców w najtrudniejszych sytuacjach – podsumował starosta.

                                                                /Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa/

do góry