godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Uprzedzając zimę

Uprzedzając zimę

2 Listopada 2012
Uprzedzając zimę

(...) – tak podsumował obrady Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego jej przewodniczący i starosta Marian Gamrat. Tradycyjnie, u progu sezonu zimowego w starostwie miechowskim zebrało się ww. gremium, by omówić stan przygotowań specjalistycznych jednostek do stawienia czoła wszelkim zdarzeniom, które niesie ze sobą najtrudniejsza pora roku. Jako przykład siły zimowego żywiołu starosta przypomniał bardzo trudne doświadczenia ze stycznia 2010r., kiedy to intensywny szron i ciężki śnieg połamały  drzewa i konary, a te w konsekwencji zniszczyły  trakcję elektryczną, powodując w części powiatu wielodniowe przerwy w dostawie prądu. Na sali zebrali się przedstawiciele administracji powiatu i gmin, służb mundurowych, inspekcji oraz specjalistycznych jednostek, którzy wymienili uwagi dot. gotowości powiatu do funkcjonowania w sezonie zimowym 2012/13 i w ekstremalnych warunkach, które tworzy zima. W trakcie referowania spraw okazało się, że wszystkie jednostki administracyjne powiatu zaopatrzone są w agregaty prądotwórcze (w różnych ilościach) ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych ujęć wody i oczyszczalni ścieków. Oczywiście dysponują nimi jednostki strategiczne – szpital, straż pożarna i policja. Zarówno ZDP w Miechowie jak i gminy zadbały o przygotowane sprzętu i pracowników do żmudnych działań związanych z odśnieżaniem dróg. Największa odpowiedzialność w tej mierze spoczywa na ZDP, który musi obsłużyć 436 km sieci dróg powiatowych w IV standardach (kolejności) zimowego utrzymania. W gotowości są strażacy i policjanci, pracownicy miechowskiego szpitala, Sanepidu. Placówki pomocy społecznej zadbały o miejsca noclegowe da bezdomnych. Ustalono, że w razie potrzeb PZZK będzie zbierał się stosownie do powstających zagrożeń. W dyskusji wymieniono także uwagi nt funkcjonalności numeru alarmowego 112, bezwzględnej konieczności dysponowania przez służby ratunkowe numerami telefonicznymi osób odpowiedzialnych za odśnieżanie lokalnych dróg (kwestia szybkiego dojazdu służb ratunkowych), współpracy z dyspozytornią pogotowia ratunkowego w Krakowie, itp.
O gotowości poszczególnych instytucji i służb do nowego sezonu zimowego mówili: Mirosław Dróżdż, dyrektor Szpitala św. Anny, dr Florian Kącki, powiatowy inspektor sanitarny, Jerzy Muszyński, dyrektor ZDP, st. bryg. Grzegorz Kosiński, komendant powiatowy PSP, asp. Stefan Kwiecień z Zespołu Ruchu Drogowego KPP, Mirosław Gręda z Towarzystwa św. Brata Alberta. Odrębne relacje przedłożyli pracownicy urzędów gmin odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe.
Na zakończenie posiedzenia insp. Wieńczysław Perek, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego przedstawił założenia rządowego Programu ,,Razem Bezpieczniej” skierowanego do samorządów terytorialnych, w ramach którego zostaną wyłonione najciekawsze projekty związane z powyższą tematyką.

/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa/

do góry