godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Komunikaty/Transplantacja narządów i tkanek - czy wiesz wszystko?

Transplantacja narządów i tkanek - czy wiesz wszystko? | Starostwo Powiatowe w Miechowie

Transplantacja narządów i tkanek - czy wiesz wszystko?

14 Marca 2023
Transplantacja narządów i tkanek - czy wiesz wszystko?

Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005r. pobrania komórek, tkanek i narządów po śmierci można dokonać, jeśli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. Sprzeciw można zgłosić osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów prowadzonym przez Centrum Organizacyjno- Koordynacyjnym ds. Transplantacji „Poltransplant” - Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa. Formularz pobieramy na stronie internetowej www.poltransplant.pl. Innym sposobem na wyrażenie sprzeciwu jest oświadczenie pisemne lub ustne złożone w obecności świadków.

W przypadku osoby małoletniej lub osób nie posiadających zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za życia przedstawiciel ustawowy tej osoby. Osoby małoletnie, które ukończyły 16 lat mogą wyrazić sprzeciw same. Osoba, która akceptuje oddanie po śmierci swoich narządów i tkanek może nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie woli.

Zgodnie z istniejącymi przepisami prawa w Polsce możemy przeszczepiać narządy od osób żywych. Takie narządy jak nerka, część wątroby i komórki krwiotwórcze można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dana osoba wyraziła na to zgodę, a jej zdrowie nie zostanie narażone na niebezpieczeństwo. Kwalifikacją żywego dawcy zajmują się te ośrodki transplantacyjne, które następnie wykonują pobranie i przeszczepianie.

Wyniki transplantacji narządów w naszym kraju są na dobrym światowym poziomie, dlatego warto wspierać ideę transplantologii, która może uratować życie wielu osobom.

Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na temat transplantacji narządów i tkanek w naszym kraju zajrzyj pod link: http://www.poltransplant.pl/Download/ulotki/ulotka_poltransplant_2017.pdf

do góry