godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Podziękowania dla dyr. LO i poprawiająca się sytuacja na rynku pracy tematami wrześniowej sesji Rady Powiatu

Podziękowania dla dyr. LO i poprawiająca się sytuacja na rynku pracy tematami wrześniowej sesji Rady Powiatu

23 Września 2021
Podziękowania dla dyr. LO i poprawiająca się sytuacja na rynku pracy tematami wrześniowej sesji Rady Powiatu

Po zeszłorocznym wzroście, w tym roku stopa bezrobocia w Powiecie Miechowskim spada. Skutki pandemii mogłyby być znacznie poważniejsze dla rodzimego rynku pracy, ale skutecznie zaradziły temu środki rządowe ze wszystkich tarcz antykryzysowych (prawie 21 mln zł) i aktywne dystrybuowanie nimi przez Powiatowy Urząd Pracy w Miechowie. Takie wnioski można śmiało wysnuć po wysłuchaniu sprawozdania przedstawionego przez dyr. PUP - Tomasza Muchę, na sesji Rady Powiatu 23 września.

Zanim jednak radni zapoznali się z informacją o sytuacji na rynku pracy w Powiecie Miechowskim i działaniach podjętych przez Powiatowy Urząd Pracy w celu łagodzenia skutków bezrobocia, Starosta Miechowski Jacek Kobyłka z Przewodniczącym Rady Krzysztofem Świerczkiem podziękowali Zygmuntowi Drożdżowi, emerytowanemu już dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie, za jego długoletnią, pełną zaangażowania i owocną pracę.

Zygmunt Dróżdż, który jako nauczyciel przepracował w sumie 43 lata, a w samym LO ostatnie 36, z czego 15 na stanowisku dyrektora, podziękował za współpracę byłym i przede wszystkim obecnym włodarzom Powiatu Miechowskiego. W okresie kierowania szkołą, miał zaszczyt świętować 100-lecie jej istnienia, ale też przyszło mu z żalem pożegnać zasłużonych kolegów i koleżanki pedagogów. Dyrektor dziękował swoim współpracownikom, zarówno z grona nauczycielskiego jak i pracowników administracyjnych, za ich wkład oraz entuzjazm włożone w rozwój Liceum. Podkreślał przy tym, że nie było roku, kiedy wyniki maturalne miechowskiego LO były niższe od krakowskich odpowiedników. Wspomniał, iż na zakończenie swojej kadencji dyrektorskiej, zdawalność LO wyniosła 100%. Dyrektor Dróżdż dziękował również za zrealizowane w ostatnim czasie kompleksowe zmodernizowanie pracowni informatycznej, które pozwala szkole funkcjonować, a młodzieży zdobywać wiedzę, na miarę XXI wieku.

Jeśli chodzi o bezrobocie w naszym powiecie, rok 2020 rozpoczęliśmy ze stopą na poziomie 3,8% (przy krajowej 5,2% i wojewódzkiej 4,1%), a zakończyliśmy ze stopą bezrobocia 4,9% (przy krajowej 6,2% i wojewódzkiej 5,3%). Ilość zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 250 osób a stopa bezrobocia o 1,1%. Był to wzrost niższy niż Województwie Małopolskim (0,8%) i wyższy niż w skali kraju (1%). W tym okresie Powiatowy Urząd Pracy w Miechowie zarejestrował w sumie 1557 bezrobotnych, a wyrejestrował 1307, z czego 776 w związku z podjęciem pracy, a 204 skierowano na staże.

Do końca sierpnia 2021 roku, bezrobocie spada. Liczba bezrobotnych spadła o 205 osób, a stopa do lipca zmalała o 0,4%. Jest to spadek identyczny jak na poziomie kraju i wyższy od małopolskiego. Łącznie w tym czasie PUP Miechów zarejestrował 1078 osób, zaś wyrejestrował 1203 (praca - 642, staż - 217). Statystyczny bezrobotny w naszym powiecie, to mieszkaniec wsi, długotrwale pozostająca bez pracy (powyżej 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat), w wieku 25-34 lata, z wykształceniem policealnym lub średnim zawodowym, bez stażu pracy bądź ze stażem do 5 lat.

W 2020 roku PUP dysponował 738 ofertami pracy, z czego 375 subsydiowane (dofinansowane z różnych programów). Przez 8 miesięcy bieżącego roku, ofert było już 645 (368 subsydiowane). Najbardziej popularne zawody występujące w ofertach to: kierowca samochodu dostawczego, sprzedawca, pomocniczy robotnik budowlany i technik prac biurowych.

Powiatowy Urząd Pracy obserwuje również rosnące zainteresowanie oświadczeniami o zamiarze powierzeniu pracy obcokrajowcom i zezwoleniami na pracę sezonową dla obcokrajowców, głównie z Ukrainy. Oświadczeń w 2020 roku było 578, a do sierpnia 2021 już 700, zaś analogicznie zezwoleń 238 w 2020 r. i 232 do sierpnia 2021.
Przedsiębiorcy Powiatu Miechowskiego chętnie korzystają z różnych form wsparcia na zatrudnienie pracowników, 51% ofert subsydiowanych w poprzednim, a już 57% w bieżącym roku. Również środki finansowe, którymi dysponuje PUP zwiększyły się w stosunku rocznym, z 5 mln 658 tys. zł do 6 mln 140 tys. zł w tym roku.

Według oceny dyr. Tomasza Muchy, rynek pracy powiatu miechowskiego nie odczuł drastycznie pandemii koronawirusa dzięki uruchomionym środkom w ramach wszystkich tarcz antykryzysowych, dzięki którym do przedsiębiorców Miechowszczyzny trafiło prawie 21 mln zł. W sumie złożonych zostało 3298 wniosków z tego tytułu, z czego najwięcej - 2094 na mikropożyczkę.

Starosta Jacek Kobyłka z przewodniczącym Krzysztofem Świerczkiem dziękowali pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy w Miechowie za ich pracę w trudnym pandemicznie czasie i aktywne wspieranie przedsiębiorców.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry