godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/ Informacje turystyczne/Szlaki i ścieżki rowerowe

Szlaki i ścieżki rowerowe | Starostwo Powiatowe w Miechowie

Szlaki i ścieżki rowerowe

Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim, o długości 1500 km obejmuje 237 obiektów architektonicznych, w tym m.in. kościoły, kaplice, zamki, pałace, dwory, chałupy wiejskie. W powiecie miechowskim obiekty ww. szlaku znajdują się w dwóch gminach.

Dworek "Zacisze” w Miechowie, a niegdyś na jego obrzeżach; obiekt drewniany (modrzewiowy), parterowy, konstrukcja zrębowa, dach łamantpolski z facjatkami, pokryty gontem. Układ czterech pomieszczeń symetryczny, podzielony przechodnią sienią. Centralne wejścia w elewacjach frontowej i tylnej poprzedzają ganki wsparte na profilowanych słupach. Wewnątrz murowane kominki i data budowy na sosrębie: 1784r. Urzytkownikami dworku była rodzina Kulczyckich. Zabytek zawiera wszystkie charakterystyczne dla staropolskich dworków elementy konstrukcyjne.

Dworek Zacisze

Kościół w Przesławicach z XVIII w. pw. Najświętrzej Maryi Panny Matki Kościoła - gm. Miechów; budowla "wędrująca" - pierwotnie wzniesiona na terenie gm. Gołcza z fragmentów wcześniejszej świątyni z 1657r. Na obecne miejsce przeniesiony w I poł. lat 70. ubiegłego stulecia. Kościół barokowy, drewniany o konstrukcji zrębowej, bez wieży, posadowiony na podmurówce. Dach stromy dwuspadowy, kryty gontem, zwieńczony wieżyczką z hełmem i latarnią. Świątynia jednonawowa, zamknięta z prezbiterium. Przy nawie niewielka kaplica i dwie kruchty. Ołtarze późnobarokowe, drweniany chór, sciany podzielone pilastrami i półkolumnami. Wnętrze nakrywają pozorne sklepienia kolebkowe i stropy belkowe.

Kościół w Przesławicach

Kościół w Ulinie Wielkiej pw. św. Katarzyny - gm. Gołcza; budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, jednonawowa. Dach pokryty blachą, zwieńczony sygnaturką. Wyposażenie kościoła z przełomu XVII/XVIII wieku; trzy późnobarokowe ołtaże, manierystyczna ambona i marmurowa chrzcielnica ze schyłku XVII wieku. Sklepienia pozorne: kolebkowe i krzyżowe. Przed kościołem znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica z przeł. XVIII/ XIX w. o pochyłych ścianach nakrytych daszkiem namiotowym.

Kościół w Ulinie Wielkiej

Pieszy Szlak Kościuszkowski - czerwony

Rozpoczyna się w Krakowie i biegnie przez powiat krakowski, proszowicki i miechowski. Na terenie powiatu miechowskiego prowadzi z miejscowości Wrocimowice i dajel przez Janowiczki do Racławic. Następnie przez Dziemięrzyce, Nasiechowice i wraca do powiatu krakowskiego w miejscowości Muniakowice.

Szlak Generała M. Langiewicza - nieoznakowany

Szlak rozpoczyna się na granicy powiatu olkuskiego i stanowi dalszy ciąg szlaku poprowadzonego z Ojcowa. Przebiega przez Iwanowice, Maszków, Maszków-Kolonię, przecina trasę nr 7 Warszawa-Kraków i biegnie dalej skrajem lasu do Goszczy w powiecie krakowskim, gdzie gen. Langiewicz stał obozem i został obwołany dyktatorem powstania. Następnie przez Polanowice, Niedźwiedź, Słomniki, Prandocin Iły, Sosnówkę, Nasiechowice, Marchocice, Racławice, Klonów, Góry Miechowskie, Grzymałów, Kalinę Wielką, Antolkę, Tochołów, Giebułtów, Boczkowice, Książ Mały i Zaryszyn, do granicy powiatu i województwa. Szlak podzielony jest na trzy odcinki. Odcinek I dł. 25km, odcinek II dł. 15km, odcinek III dł. 10km.

Szlak Książ Wielki - Miechów - zielony

Prowadzi przez Częstoszowice, Małoszów, Tochołów, Antolkę, Brzuchanię, Podleśną Wolę, stację kolejową Tunel, Pstroszyce II, Pstroszyce I, Chodów i Podmiejską Wolę.

Szlak Wysocice — Czaple Wielkie - zielony

Ten szlak przebiega przez: Wysocice, Czple Małe i Czaple Wielkie.

Ścieżka przyrodniczo-leśna

Na terenie nadleśnictwa „Chrusty” w gm. Książ Wielki została utworzona ścieżka edukacyjna stanowiąca trasę wędrówek pieszych lub rowerowych. Wzdłuż ścieżki umieszczono tablicę informacyjne, które umożliwiają zapoznanie się z ciekawostkami przyrodniczymi.

Małopolski Szkal Bożogrobców

  • Bazylika Grobu Bożego w Miechowie
  • kościół św. Krzyża w Siedliskach
  • kościół św. Wita w Uniejowie
  • kosciół św. Jana Chciciela w Chodowie
  • kościół św. Wojciecha w Sławicach

Rowerowy szlak kościuszkowski

Popularny szlak rowerowy rozpoczyna się w Krakowie i biegnie przez powiaty: krakowski, proszowicki, miechowski. Trasa szlaku nawiązuje do marszu wojsk Tadeusza Kościuszki podczas insurekcji.
Cała pętla szlaku ma ok. 97 km. W powiecie miechowskim trasa przebiega przez dwie gminy gm. Miechów i Racławice o długości ok. 20 km.

do góry