godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl

Czas kwarantanny | Starostwo Powiatowe w Miechowie

Czas kwarantanny

24 Marca 2020

Aktualnie decyzję administracyjną nakazującą odbycie kwarantanny z powodu zagrożenia koronawirusem otrzymało 41 mieszkańców naszego powiatu, a dalszych 61 objęto nadzorem epidemicznym. Zdecydowana większość osób na kwarantannie odbywa ją w domu, a tylko cztery umieszczono w przystosowanej do tego celu bursie szkolnej w Miechowie. Jest wyposażona w odpowiednie sprzęty oraz właściwie zaprowiantowana. Problemy były tylko ze skompletowaniem obsługi gdyż brakowało chętnych, ale już się znaleźli.
Główną uwagę poświęcamy teraz naszemu szpitalowi, który musi mieć zapewnione warunki do przyjmowania chorych. Odbywa się tam teraz wstępna selekcja pacjentów i w razie jakiegokolwiek podejrzenia o zakażenie koronawirusem, są oni kierowani na oddział zakaźny. A w razie uzyskania pozytywnego wyniku badań będą transportowani do Krakowa. Jak poinformował mnie dyrektor Mirosław Dróżdż, obecnie w szpitalu, w którym zwykle przebywa 260 pacjentów, jest ich tylko 90. Natomiast personel medyczny posiada wystarczające środki do zabezpieczenia się, zaś wszystkie posiadane respiratory są sprawne.
Z rezerwy kryzysowej już przekazaliśmy dla szpitala 100 tys. zł. Natomiast 540 tys. zł skierował tam wojewoda przeznaczając z tego 350 tys. zł na zakupy sprzętu i 190 tys. zł na bieżące potrzeby. Ponadto zwołujemy na najbliższy piątek sesję Rady Powiatu, by podjąć decyzję o natychmiastowej wypłacie dla szpitala 600 tys. zł, zamiast czekać z tym do zaplanowanego, późniejszego terminu. Chcemy bowiem mieć pewność, że nasza lecznica jest przygotowana na każdą, nawet najtrudniejszą, sytuację związaną z rozwojem epidemii. Wszak bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców jest w tej chwili najważniejsze.
Każdego dnia monitorujemy stan zagrożenia epidemicznego, podejmując w Sztabie Antykryzysowym szybkie decyzje. Trzy razy w tygodniu odbywają się wideokonferencje z kierownictwem samorządów naszych gmin. Natomiast samo Starostwo funkcjonuje wprawdzie w zwolniony z konieczności tempie, lecz jest wciąż otwarte dla interesantów łącznie z wydziałem komunikacji.
Jacek Kobyłka

do góry