godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Rada i Zarząd/Dziennik Starosty/Do czego jestem przekonany

Do czego jestem przekonany | Starostwo Powiatowe w Miechowie

Do czego jestem przekonany

26 Stycznia 2023

Dokonując kilkumilionowego montażu finansowego, wspólnym wysiłkiem wielu osób oraz instytucji doprowadziliśmy do zakupu i uruchomienia w miechowskim Szpitalu najnowszej generacji aparatury do rezonansu magnetycznego. Nasi pacjenci mają ją teraz na miejscu, a lekarze uzyskali brakujące, bardzo potrzebne narzędzie diagnostyczne. I mogłoby być jeszcze lepiej gdyż w planach jest zwiększenie liczby operacji wszczepiania endoprotez czy też wejście w programy kardiologiczne ratujące osoby po zawale. Ale… nasz Szpital dosłownie utonął w długach spowodowanych wprowadzoną odgórnie podwyżką płac dla pracowników służby zdrowia.
Za rok ubiegły uzbierało się tego zadłużenia z powodu regulacji płac ponad 6 mln zł. I chociaż minister zdrowia wprowadzając podwyżki jednocześnie zobowiązał się do pokrycia wynikających z tego kosztów, to jak dotąd ich w pełni nie pokrył. Co więcej, Narodowy Fundusz Zdrowia nie przyznał Szpitalowi wyższych kontraktów na poszerzenie oferty świadczeń dla pacjentów, a za tzw. nadwykonania zwraca jedynie 60 proc. wydatków. Dlatego mimo wielu starań nasz największy oraz najważniejszy dla mieszkańców zakład pracy w powiecie wciąż boryka się z problemami finansowymi. I to stanowi moją główną troskę na progu Nowego Roku 2023.
Z jednej strony Szpitalowi pomóc po raz kolejny trzeba. Z drugiej strony coraz trudniej znaleźć w tym pomaganiu sojuszników bo jak długo można? Niemniej jestem przekonany, że innej drogi nie ma więc będę do tego przekonywał Zarząd Powiatu oraz Radnych.

Jacek Kobyłka

do góry