godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Rada i Zarząd/Dziennik Starosty/Dopłaty do szpitala, szkół i opieki społecznej

Dopłaty do szpitala, szkół i opieki społecznej | Starostwo Powiatowe w Miechowie

Dopłaty do szpitala, szkół i opieki społecznej

21 Lutego 2020

Podczas niedawnego spotkania w Senacie RP, gdzie uczestniczyliśmy w posiedzeniu komisji samorządu terytorialnego, dowiedzieliśmy się, iż obowiązujące prawo, które nakazuje wyrównywanie rocznego deficytu szpitali przez starostwa, choć oficjalnie uznane za niekonstytucyjne, nie zostanie jeszcze w tym roku zmienione. A to oznacza, iż znowu dopłacimy z naszego budżetu do szpitala w Miechowie przynajmniej 0,5 mln zł. Jak mówiono podczas tej debaty, podobna sytuacja wkrótce obejmie najprawdopodobniej także oświatę. Rząd wprowadził bowiem podwyżki dla nauczycieli, lecz nie zabezpieczył odpowiednio większej subwencji. Tu będziemy wtedy musieli dopłacić aż 1,5 mln zł. Na dodatek to nie wszystko, gdyż dodatkowych funduszy z budżetu samorządu powiatowego wymaga również opieka społeczna.
W tej sytuacji cieszy korzystnie rozstrzygnięty przetarg na budowę kompleksu sportowego przy Zespole Szkół nr 2. Inwestycję wycenioną na 3,4 mln zł, najtańszy oferent zdecydował się wykonać za 1,1 mln zł, a jest to przy tym firma już sprawdzona na naszym terenie. Z ważnych bieżących spraw podejmujemy intensywne prace projektowe przy tworzeniu strefy przemysłowej przy węźle „Książ” na mającej powstać trasie szybkiego ruchu S7, gdzie posiadamy blisko 100 hektarów. Te plany realizujemy wspólnie z Marszałkiem Małopolski, Gminą Książ Wielki, Krakowskim Parkiem Technologicznym oraz Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego.
Aby bliżej poznać problemy mieszkańców naszego powiatu uczestniczę w zebraniach sprawozdawczych Ochotniczych Straży Pożarnych. Ostatnio byłem na takim spotkaniu w OSP Nieszków (Gmina Słaboszów) i OSP Moczydło (Gmina Książ Wielki).
Jacek Kobyłka

do góry