godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Rada i Zarząd/Dziennik Starosty/Oświata, zdrowie i przyszłość

Oświata, zdrowie i przyszłość | Starostwo Powiatowe w Miechowie

Oświata, zdrowie i przyszłość

20 Września 2019

Wraz z dwoma rocznikami uczniów klas pierwszych w naszych szkołach przybyło w nich nie tylko problemów organizacyjnych (zwłaszcza dotyczących dojazdów uczniów), lecz także finansowych. Dotację celową na oświatę dla Powiatu Miechowskiego zwiększono wprawdzie po przeprowadzonej reformie o ok. 400 tys. zł niemniej okazuje się, iż konieczne wydatki (łącznie z podwyżkami dla nauczycieli) wzrosną o przynajmniej milion zł, co stanowi bardzo poważną różnicę. Między innymi z tego powodu w najbliższy czwartek (26 września) odbędzie się „oświatowa” sesja Rady Powiatu.
W Warszawie wziąłem udział w spotkaniu poświęconym sytuacji finansowej szpitali powiatowych. Rozważano tam koncepcję przejmowania tych mniejszych przez większe, które miałyby stać się rejonowymi. Trudno ocenić czy to akurat „uzdrowi” służbę zdrowia… W każdym razie przekonałem się, że na tle innych szpitali - finanse naszego nie wyglądają jeszcze najgorzej. Jego zadłużenie ostatnio już nie wzrasta, chociaż nieustannie inwestuje się tam w poprawę warunków obsługi pacjentów. A przy tym trwające modernizacje sal (wymiana podłóg, drzwi, malowanie) są prowadzone w sposób umożliwiający ciągłą pracę wszystkich oddziałów.
Te najważniejsze bieżące problemy nie przysłaniają bynajmniej myślenia o przyszłości naszego powiatu i starań o tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości oraz powstawania nowych miejsc pracy. Właśnie temu ma służyć porozumienie na rzecz powołania nowoczesnej strefy przemysłowej położonej przy węźle drogowym Książ na drodze szybkiego ruchu S7. List intencyjny w tej sprawie podpiszą 25 września przedstawiciele pięciu partnerów: Starostwa Miechowskiego, Gminy Książ Wielki, Krakowskiego Parku Technologicznego, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Województwa Małopolskiego. Ze swej strony Powiat Miechowski zobowiązuje się dokonać niezbędnych scaleń i podziałów wyznaczonych pod strefę terenów, przygotowując na nich działki odpowiednie dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Jacek Kobyłka

do góry