godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/10 lat ochrony obszarów Natura 2000 w Powiecie Miechowskim i w Małopolsce

10 lat ochrony obszarów Natura 2000 w Powiecie Miechowskim i w Małopolsce

11 Grudnia 2019
10 lat ochrony obszarów Natura 2000 w Powiecie Miechowskim i w Małopolsce

To już 10 lat, odkąd Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie chroni w Małopolsce obszary Natura 2000. Jej działania skumulowane są zwłaszcza w Powiecie Miechowskim, gdyż tu prowadzone są sztandarowe projekty ochrony muraw kserotermicznych i wypasu owcy olkuskiej. Na ten cel RDOŚ pozyskało fundusze unijne i krajowe, które w znacznej części trafiły na Miechowszczyznę.

Ostatnią dekadę działalności krakowska RDOŚ podsumowała we wtorek 10 grudnia, na konferencji zorganizowanej w Hotelu Mercure Racławice Dosłońce Conference & Spa. Oprócz przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji, wzięli w niej udział samorządowcy na czele z Jackiem Kobyłką, Starostą Powiatu Miechowskiego, włodarze gmin lub ich przedstawiciele, reprezentanci Nadleśnictwa Miechów, Ojcowskiego Parku Narodowego oraz hodowcy wypasający owcę olkuską.

99 rozproszonych obszarów, licząc całościowo - 15% Małopolski, stanowią w naszym regionie obszary Natura 2000, o czym w prezentacji wspominała Izabela Banaszewska. Przez ostatnią dekadę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie na zrealizowanie zadań ochronnych z pomocą funduszy krajowych i unijnych wydała łącznie 4,5 mln zł. W zakresie samej ochrony obszarów siedlisk środowiskowych oraz ptasich, RDOŚ zrealizowała i i jeszcze realizuje łącznie 4 projekty unijne o wartości 25 mln zł. Lwia część z tych środków przeznaczona została na ochronę muraw kserotermicznych na Wyżynie Miechowskiej. Wydatny wkład w tę ochronę mają owce olkuskie, których wypas promuje i wspiera RDOŚ. Na początku 2013 roku sprowadzono 10 owiec tej rasy. Dziś jest ich już 151 oraz 15 kóz. Zatem nie jest już wielkim zaskoczeniem widok stada owiec wypasających się na ziemi miechowskiej. W ostatnim czasie RDOŚ zaangażowała się w odsłonięcie obszarów murawowych w Ojcowskim Parku Narodowym. Dzięki temu, odsłonięte zostały piękne skałki i widoki.

Na spotkaniu w Dosłońcu, Małgorzata Mordarska-Duda, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, która podkreślała zaangażowanie samorządów Powiatu Miechowskiego w ochronę obszarów Natura 2020, wraz ze starostą Jackiem Kobyłką, złożyli zebranym życzenia świąteczno-noworoczne.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry