godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/2022 rok pełen wyzwań dla strażaków Powiatu Miechowskiego

2022 rok pełen wyzwań dla strażaków Powiatu Miechowskiego

16 Lutego 2023
2022 rok pełen wyzwań dla strażaków Powiatu Miechowskiego

15 lutego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie odbyła się narada roczna. Działania ratowniczo-gaśnicze jednostki w 2022 roku podsumował komendant mł bryg. Michał Majda, przedstawiając je m.in.: zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Pawłowi Żabie, zastępcy dyr. Zarządu Wykonawczego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP dh Tomaszowi Nowakowi, radnemu wojewódzkiemu Mirosławowi Dróżdżowi, członkom Zarządu Powiatu - wicestaroście Pawłowi Osikowskiemu, Piotrowi Grządzielowi, Wojciechowi Domagale, nowemu powiatowemu komendantowi policji podinsp. Jackowi Rosołowi, prezesowi powiatowemu ZOSP Adamowi Domagale, włodarzom gmin, strażakom zawodowym i ochotnikom.

W 2022 komenda zanotowała ogółem 816 zdarzeń, tj. 281 mniej niż jeszcze rok wstecz, kiedy w tym czasie panowała pandemia i z tego tytułu strażacy mieli więcej obowiązków. W zdarzeniach 74 osoby zostały ranne, a 14 poniosło śmierć. Charakter służby strażaków w dzisiejszych czasach się zmienia, co widać po statystykach. Pożary, które niegdyś najbardziej aprobowały ich zaangażowanie, dziś stanowią znacznie skromniejszy odsetek. Największą ilość razy strażacy interweniowali w tzw. miejscowych zagrożeniach - 610 (941 w 2021 r.). Wspomnianych pożarów było 165 (129 w 2021 r.). Fałszywych alarmów zanotowano 41 (27 w 2021 r.). Nowym zagrożeniem pojawiającym się w ostatnich latach są wyjazdy związane z instalacjami fotowoltaicznymi.

Zeszłoroczne dane pokazują również znaczący wkład w działania ratowniczo-gaśnicze druhów ochotników. W Powiecie Miechowskim działają 83 jednostki OSP, w tym 11 w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Samodzielnie w 44% akcji (358) brała udział KP PSP, zaś OSP w 35% (284). Wspólnie działali w 21% zdarzeń (174). W rozbiciu na gminy, najwięcej interwencji zanotowano w Gminie Miechów (43%). Dalej są: Gołcza (15%), Charsznica (13%), Książ Wielki (12%), Słaboszów (8%), Kozłów (5%), Racławice (4%).

Do obowiązków PSP należą także czynności kontrolno-rozpoznawcze. W poprzednim roku strażacy przeprowadzili 61 kontroli w 89 obiektach, w których wykryli 66 usterek. Podczas kontroli stwierdzono nieprawidłowości w 17 obiektach i wydano 59 decyzji administracyjnych dotyczących usunięcia uchybień. W 12 przypadkach dotyczyły one obiektów użyteczności publicznej, a w 5 obiektów produkcyjno-magazynowych.

Komendant Michał Majda zwrócił uwagę na drastyczny w ostatnich latach (od 2018 r.) wzrost kosztów związanych z mediami, rzędu nawet 150%. Wspomniał również o poczynionych w poprzednim roku remontach, które mogły być zrealizowane dzięki wsparciu samorządów powiatu i gmin (w sumie 75 tys. zł), za co na ręce ich włodarzy złożył serdeczne podziękowania. KP PSP pośredniczyła również we wsparciu jednostek OSP w pozyskiwanie dla nich sprzętu i dotacji, a także rozwoju młodzieżowych drużyn pożarniczych na ziemi miechowskiej.

Właśnie o modelowej dla całej Małopolski działalności MDP w Powiecie Miechowskim mówił m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego PSP - bryg. Paweł Żaba. Z kolei wójt Gminy Kozłów - Jan Zbigniew Basa zapowiedział, iż jego gmina w końcu przestanie być „białą plamą” na mapie naszego powiatu pod względem braku jednostki w KSRG. Samorząd ten na bieżący rok w w swoim budżecie zaplanował znaczne środki - ponad 1 mln zł, z przeznaczeniem na zakup dwóch pojazdów pożarniczych - średniego i lekkiego oraz remont remizy w Przybysławicach. Jednostka w tej miejscowości przymierzana jest do włączenia do systemu.

Za zaangażowanie i ofiarną służbę zarówno strażaków zawodowych jak i ochotników dziękowali kolejno komendanci i goście. Wicestarosta Paweł Osikowski przypomniał, iż choć w poprzednim roku pandemia odeszła nieco w niepamięć, to przyszło kolejne zagrożenie i obowiązki dla strażaków związane z zabezpieczeniem pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Zauważył również, iż Miechowszczyznę w poprzednim roku ominęły większe zagrożenia, w tym atmosferyczne. Życzył, by również w tym roku, mieszkańców i chroniących ich służby omijały tego typu zdarzenia.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry