godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Będzie wiadukt w Uniejowie Rędziny. Kolejne fundusze z Polskiego Ładu dla Powiatu Miechowskiego

Będzie wiadukt w Uniejowie Rędziny. Kolejne fundusze z Polskiego Ładu dla Powiatu Miechowskiego

14 Lipca 2022
Będzie wiadukt w Uniejowie Rędziny. Kolejne fundusze z Polskiego Ładu dla Powiatu Miechowskiego

Powiat Miechowski pozyskał kolejne fundusze z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Tym razem w ramach 3 edycji, skierowanej do samorządów tzw. popegeerowskich, otrzymał 8 mln zł na zapowiadaną i długo wyczekiwaną inwestycję - budowę wiaduktu nad linią LHS w Uniejowie Rędziny.

Przypomnijmy, iż 2 lata temu na początku lipca właśnie w Uniejowie Rędziny, zaproszony przez władze Powiatu Miechowskiego Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiadał, iż nastąpi wkrótce koniec 40-letniej prowizorki, którą był utworzony 4 dekady temu przejazd tymczasowy przecinający linię kolejową LHS w tej miejscowości. Co prawda była wówczas przewidziana w planach budowa wiaduktu, jednakże na planach się skończyło, ale do dziś…

Inwestycja pn. „Budowa skrzyżowania bezkolizyjnego drogi powiatowej 1181K Pogwizdów - Tunel z linią kolejową LHS nr 65 w m. Uniejów Rędziny wraz z przebudową dojazdów”, polegać ma na budowie wiaduktu nad terenem kolejowym w celu połączenia dwóch istniejących odcinków drogowych w wyniku czego zostanie zlikwidowany przejazd kolejowo — drogowy kat. D w km 327,244 linii kolejowej LHS nr 65.

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano:

  • budowę wiaduktu: długość obiektu ok. 65,0 m (3 - przęsłowy), szerokość mostu ok. 11,0 m (w tym szer. użyteczna ok. 7,6 m - jezdnia wraz z opaskami i chodnikiem)
  • budowę drogi dojazdowej do obiektu i na obiekcie (jednojezdniowa, dwukierunkowa o szerokości 6 m i długości ok. 250 m)
  • przebudowę sieci energetycznej, w tym przebudowę odcinka linii napowietrznej na odcinek kablowy,
  • budowę oświetlenia na obiekcie,
  • przebudowę lub zabezpieczenie sieci teletechnicznej.

Warto podkreślić, iż budowa wiaduktu w Uniejowie Rędziny to kolejna strategiczna i wielomilionowa inwestycja Powiatu Miechowskiego realizowana z pozyskanych środków z Rządowego Funduszu Polski Ład. Przypomnijmy, iż w ramach I edycji tego programu budowana jest sala gimnastyczna przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zagorzycach (dofinansowanie z RFPŁ - 4 009 414,32 zł). W II edycji samorząd naszego powiatu pod koniec maja br. otrzymał 30 mln zł na tzw. uzbrojenie rodzącej się strefy gospodarczej - Parku Technologicznego Powiatu Miechowskiego w Gminie Książ Wielki.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwalogo Rządowego Funduszu Polski Ła

do góry