godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin uroczyście otwarte

Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin uroczyście otwarte

24 Października 2022
Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin uroczyście otwarte

Z udziałem Minister Agnieszki Ścigaj, II Wicewojewody Mateusza Małodzińskiego oraz samorządowców, w tym m.in. Starostów Powiatu Miechowskiego - Jacka Kobyłki i Pawła Osikowskiego, w piątek 21 października w Strzeżowie II uroczyście otwarto Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin prowadzone przez miechowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Nowa placówka miechowskiego PSONI wspomagającego od lat niepełnosprawnych, które przypomnijmy ma jeszcze pod swoimi skrzydłami m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej i Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, służy pomocą dzieciom i osobom dorosłym. W sumie korzystają z niej 102 osoby. Są tu prowadzone zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, oddziały przedszkolne OREW, funkcjonują klasy przysposabiające do pracy. Osoby dorosłe mogą korzystać z warsztatów terapii zajęciowej, świetlicy oraz jednego z pierwszych w Małopolsce centrów opiekuńczo-mieszkalnych. W tym ostatnim możliwy jest nawet pobyt całodobowy, z którego obecnie korzysta jedna osoba, ale docelowo mają być trzy. Wszystko to mieści się na powierzchni ponad 1,1 tys. metrów kwadratowych dwóch kondygnacji rozbudowanego i wyposażonego kosztem 5,6 mln złotych budynku szkolnego. Obok znajduje się też nowy plac zabaw, altana i parking.

Droga do realizacji inwestycji w budynku po byłej szkole podstawowej była niełatwa. W 2019 roku PSONI pozyskało środki na inwestycję w postaci 3,4 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz 900 tys. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W budowie Centrum pomogła również Polsko-Amerykańska Fundacja Inicjatyw Obywatelskich, udzielając pożyczki w wysokości 600 tys zł.

Podczas piątkowego uroczystego otwarcia centrum była okazja do złożenia podziękowań i uhonorowania osób, które przyczyniły się do jej powstania, ale też zasłużonych dla PSONI. Medale "Fideliter et Constanter" za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymali wiceprzewodnicząca zarządu koła PSONI Halina Sasin, sekretarz zarządu koła i dyrektor OREW Ewa Zięba oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Wiszniewski. Burmistrz Dariusz Marczewski został uhonorowany „Kulą Doskonałości” i dyplomem honorowym. Wśród wyróżnionych byli też założycielka koła PSONI Anna Kuczma, główna księgowa Bożena Chacia, minister Agnieszka Ścigaj, wicewojewoda Mateusz Małodziński, poseł Elżbieta Duda (nagrodę odebrała Martyna Kania), dyr. krakowskiego Oddziału PFRON Marta Mordarska (nagrodę odebrała Aneta Zębala), marszałek województwa Witold Kozłowski (nagrodę odebrał Mirosław Furmanek), wykonawca prac Krzysztof Gola, dyrektor oddziału Alior Bank Jacek Haberka.

Poświęcenia obiektu dokonał ks. Sławomir Stembelski, a o oprawę artystyczną zadbali wychowankowie wspólnie z opiekunami. Na pamiątkę otwarcia Centrum, Starosta Jacek Kobyłka wręczył pamiątkowy obraz Stanisławowi Ryłko, Prezesowi miechowskiego Koła PSONI.

opr. Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry