godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Delegacja z Powiatu Miechowskiego na obchodach 274. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki

Delegacja z Powiatu Miechowskiego na obchodach 274. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki

7 Lutego 2020
Delegacja z Powiatu Miechowskiego na obchodach 274. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki

W miejscu historycznym, gdzie przyszedł na świat wielki bohater nie tylko naszego, ale i innych narodów - w Kosowie Poleskim na Mereczowszczyźnie w Białorusi, we wtorek 4 lutego 2020 r. delegacja z Powiatu Miechowskiego uczestniczyła w obchodach 274. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki.

Udział naszej delegacji jest nie tylko pokłosiem wspólnej historii związanej z naczelnikiem insurekcji kościuszkowskiej, której jedna z głównych batalii rozgrywała się na racławickich błoniach, ale też partnerskiej współpracy Powiatu Miechowskiego z jego białoruskim odpowiednikiem - Iwacewickim Rejonowym Komitetem Wykonawczym, na terenie którego narodziła się legendarna postać Tadeusza Kościuszki.

W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele rejonowych i lokalnych władz białoruskich na czele z przewodniczącym Iwacewickiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego - Aleksandrem Gritsukiem, polscy dyplomaci z Konsulem Generalnym RP w Brześciu - Piotrem Kozakiewiczem i Ambasadorem RP na Białorusi - Arturem Michalskim, dyplomaci z USA, Ukrainy, reprezentanci towarzystw kościuszkowskich, mieszkańcy. Obchody zorganizowało miejscowe Muzeum Tadeusza Kościuszki w dworku rodzinnym bohatera, zrekonstruowanym w 2004 roku według litografii Napoleona Ordy. Obok dworku znajduje się pomnik Kościuszki, gdzie złożono mu hołd.

Warto zauważyć, iż postać Tadeusza Kościuszki jest niezwykle czczona i ceniona w rejonie iwacewickim i w całej Białorusi. Dyrekcja i pracownicy miejscowego muzeum dopełnili wszelkich starań, by w pełni przedstawić gościom obchodów niezwykle bogaty życiorys wielkiego wodza. Wspomnieli także, że z terenów obecnie należących do Białorusi, a niegdyś do Polski, wywodzą się inni wybitni Polacy, choćby Stanisław Moniuszko, Mikołaj Kleofas Ogiński, Eliza Orzeszkowa, Adam Mickiewicz.

Obchody 274. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki były punktem kulminacyjnym wizyty delegacji Powiatu Miechowskiego u swoich iwacewickich partnerów, którzy przyjęli ich niezwykle życzliwie i gościnnie. Jako jedyni, co można uznać za ewenement i potwierdzenie, jak zależy iwacewickim partnerom na współpracy z samorządem naszego powiatu, jest goszczenie naszej delegacji w restaurowanym Pałacu Pusłowskich, po którym od 1942 zostały jedynie mury, a w ostatnich latach w oczach odzyskuje niegdysiejszą świetność. Okazuje się, że przed naszą delegacją, przez ponad 80 lat, nikt nie spał w tym zamku.

Iwacewiccy i kosowscy gospodarze zafundowali naszej delegacji szereg atrakcji. Mogli zwiedzić kościół, w którym po poprzedniej świątyni zachowała się chrzcielnica i według zachowanej metryki parafialnej, nie 4 lutego jak się powszechnie sądzi, lecz 12 lutego 1746 roku ochrzczono Tadeusza Kościuszkę. Była także okazja pomodlić się przy mogile powstańców styczniowych, zwiedzić Muzeum w Iwacewiczach, podziwiać lasy, w których odtworzono obóz partyzancki z czasów II wojny światowej.

Oprócz doznań historycznych, był też czas na współczesne. Delegaci z Powiatu Miechowskiego zwiedzili szkołę w Kosowie, fabrykę mebli, redakcję nowoczesnej regionalnej gazety w Iwacewiczach, otwartej na nowe technologie i narzędzia komunikacji społecznościowej, liczącej 26 pracowników, w tym 16 dziennikarzy.

Delegację Powiatu Miechowskiego w partnerskim iwacewickim rejonie reprezentowali: Marcin Florek z Muzeum Ziemi Miechowskiej, Eugeniusz Skoczeń - inicjator i koordynator współpracy naszego powiatu z iwacewickim, prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa.

Warto podkreślić, iż białoruski rejon iwacewicki, a zwłaszcza Dom Kultury i podległe mu Muzeum Tadeusza Kościuszki w Kosowie Poleskim otwiera się nie tylko na współpracę z naszym samorządem, ale też na turystykę. W Pałacu Pusłowskich docelowo ma powstać 16 pokoi o bardzo wysokim, europejskim standardzie. Nieopodal budowany jest także hotel dla 40 osób. Grupy zorganizowane mogą już zwiedzić tę piękną i gościnną ziemię bez zbędnych formalności w postaci wiz, które do niedawna zniechęcały i utrudniały wyjazdy.

Delegacja z Powiatu Miechowskiego na obchodach 274. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry