godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Dożynkowo-kapuściane święta w Powiecie Miechowskim

Dożynkowo-kapuściane święta w Powiecie Miechowskim

11 Września 2023
Dożynkowo-kapuściane święta w Powiecie Miechowskim

Drugi weekend września na Miechowszczyźnie upłynął pod znakiem rolniczych świąt z udziałem władz Powiatu Miechowskiego. W Książu Wielkim odbyły się Dożynki Miejsko-Gminne, a w Kapuścianej Stolicy Polski - XXVII Charsznickie Dni Kapusty, które od 2023 roku otrzymały rangę Małopolskich Dni Kapusty.

W rolniczym świętowaniu dziękczynnym za tegoroczne plony udział wzięli Starosta Miechowski Jacek Kobyłka i Rafał Pawlik z Zarządu Powiatu. Część obrzędowo-zabawową poprzedziła Msza św. w Kościele św. Wojciecha, na której ks. proboszcz Edward Nowak poświęcił piękne wieńce dożynkowe.

Na stadionie SKS „Jastrzębiec” po wręczeniu Burmistrzowi Markowi Szopie chleba wypieczonego z tegorocznych plonów, na scenie wystąpili: Kapela Ludowa „Małopolanie”, grupy taneczne młodzieży szkolnej, Grupa Stereo oraz gwiazda wieczoru zespół „Toporki”. Podłoga pod sceną uginała się wręcz pod silnym naporem niezliczonych wielopokoleniowych par tanecznych. To wszystko dopełniały znakomite kulinarne specjały serwowane przez miejscowe KGW oraz seniorów. Imprezę zakończyły - pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna.

Kulminacja Charsznickich Dni Kapusty nastąpiła w niedzielę 10 września. Scenę zapełnili licznie przybyli politycy: Ministrowie Andrzej Adamczyk, Agnieszka Ścigaj, wywodząca się z Miechowa Wiceminister Funduszu i Polityki Regionalnej - Ewelina Owczarska, Posłowie - Ireneusz Raś, Aleksander Miszalski, Adrian Zandberg, Daria Gosek-Popiołek, europoseł Adam Jarubas. Byli też samorządowcy, w tym Wicemarszałek Łukasz Smółka, radny wojewódzki Mirosław Dróżdż. Radę Powiatu reprezentowali członkowie Zarządu - Wicestarosta Paweł Osikowski, Piotr Grządziel, Wojciech Domagała, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek i radni - Paweł Janicki, Ewa Wojciechowicz, Jerzy Pułka, Mariusz Wolny.

Przy okazji kapuścianego święta, podobnie jak w poprzednich latach, Wójt Jan Żebrak wyróżnił osobę, która swoimi działaniami wspiera rozwój Gminy Charsznica. Statuetkę „Przyjaciela Gminy”, jakżeby inaczej - w kształcie kapusty, otrzymał Krzysztof Świerczek, Przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego. Nagrodzony podkreślał, iż ta statuetka należy się wszystkim radnym Powiatu Miechowskiego, bowiem w tej kadencji, udało się stworzyć zespół realizujący wszelkie zadania ponad podziałami. Przewodniczący zapowiedział i jednocześnie zaprosił, na otwarcie wyczekiwanego od ponad 40-lat wiaduktu nad linią LHS w Uniejowie Rędziny, które ma nastąpić na początku października br.

Po części oficjalnej przyszedł czas na kulminację kapuścianego święta - koronację nowej Kapuścianej Pary Królewskiej. Insygnia królewskie od ustępujących władców - Przemysława Peronia i Edytę Stojek przejęli - Roksana Micyk i Michał Raj.

Roksana Micyk ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Na świat przyszła w 1996 roku. Mieszka w Chodowie, gdzie wraz z małżonkiem Jakubem prowadzi gospodarstwo rolne. Uprawiają królową warzyw - kapustę oraz koper i czosnek. Swoimi produktami zaopatrują lokalny rynek, hurtownie oraz znaną sieć marketów. Pasją Pani Roksany jest pływanie.

Michał Raj ukończył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Przyszedł na świat w 1995 roku. Mieszka w Uniejowie Kolonii, gdzie prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo rolne wraz z małżonką Natalią. Uprawia kapustę, zboża i ogórki. Swoimi produktami zaopatruje lokalne rynki. Jest strażakiem w OSP Charsznica. W wolnych chwilach poświęca się grze na saksofonie w Orkiestrze Dętej „Tempo”.

Charsznickie Dni Kapusty 2023 upłynęły jak zawsze pod znakiem wielu atrakcji i koncertów. W sobotę na scenie zaprezentowały się zespoły - lokalny „Stondwave” oraz „Pogwizdani”, po których odbyła się dyskoteka. W niedzielę zaś oprócz młodzieży szkolnej, na scenie zaprezentowali się „Piękni i Młodzi Dawid Narożny”, „Mała Lady P” oraz gwiazda wieczoru - „Blue Cafe”. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry