godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Drogowo-transportowa sesja w Dniu Samorządowca

Drogowo-transportowa sesja w Dniu Samorządowca

31 Maja 2021
Drogowo-transportowa sesja w Dniu Samorządowca

27 maja odbyła się sesja Rady Powiatu Miechowskiego poświęcona zagadnieniom drogowo-transportowym. Z racji, iż termin obrad zbiegł się ze Świętem Samorządowca, nie obyło się bez życzeń dla osób działających i pracujących na rzecz rozwoju lokalnych społeczności, składanych przez Przewodniczącego Rady Powiatu - Krzysztofa Świerczka i Starostę Miechowskiego - Jacka Kobyłkę. Z tej okazji Przewodniczący odczytał list okolicznościowy Marszałka Województwa Małopolskiego - Witolda Kozłowskiego.

Marcin Tompolski z Zarządu Dróg Powiatowych w Miechowie przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań na sieci dróg powiatowych w 2020 roku. W sumie wydatki na ten cel wyniosły prawie 16 mln 175 tys. zł, z czego ponad 12,3 mln zł na przebudowę dróg i mostów. Likwidacja skutków klęsk żywiołowych pochłonęła ponad 381 tys. Bieżące utrzymanie dróg i mostów kosztowało ponad 1 mln 140 tys. zł, a roboty własne wykonane przez Drogową Służbę Interwencyjną ZDP - ponad 1 mln 770 tys. zł. Zarząd Dróg Powiatowych inwestował również w dosprzętowienie jednostki, na co przeznaczył ponad 97 tys. zł.

W poprzednim roku z udziałem środków z Funduszu Dróg Samorządowych przebudowano prawie 10 km dróg powiatowych za ponad 9 mln 947 tys. zł. Na ten cel pozyskano prawie 6 mln 230 tys. zł. Resztę stanowiły wydatki budżetu Powiatu Miechowskiego oraz samorządów gminnych. Ponadto za ponad 390 tys. zł przebudowano drogi z udziałem gmin w tzw. systemie 50/50. Dokumentacje do przyszłych inwestycji kosztowały prawie 120 tys. zł. W 2020 roku rozebrano i wybudowano nowy most w Swojczanach za prawie 1 mln 360 tys. zł z rezerwy Budżetu Państwa i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Marcin Tompolski z Zarządu Dróg Powiatowych zaprezentował również plan zadań na sieci dróg powiatowych w bieżącym 2021 roku. Ogólne wydatki planowane są na rekordowym poziomie ponad 27 mln 488 tys. zł, z czego prawie 23 mln na przebudowę dróg i mostów. Przypomnijmy, iż za nieco ponad 10 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przebudowane będą dwie drogi powiatowe: Racławice - Janowicki oraz ul. Podzamcze w Miechowie. Ponadto w fazie realizacji z udziałem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego trwa przebudowa drogi Bukowska Wola - Działoszyce. Gros środków Powiat Miechowski, przy partycypacji samorządów lokalnych, przeznacza na przygotowanie projektów pod przyszłe zadania drogowe o łącznej długości ponad 22 km, na które będą zgłaszane wnioski o dofinansowanie z różnych programów. Są to odcinki:

  • Biskupice - Jaksice - Kamieńczyce - Miechów (ul. Kolejowa),
  • Kozłów - Przybysławice - Łazy,
  • Bryzdzyn - Tunel - Miechów (odc. Chrapy - Siedliska),
  • oraz wiadukt LHS w Uniejowie Rędziny.

Bieżące utrzymanie dróg powiatowych i mostów na 2021 ma kosztować w sumie 2 mln 226 tys. zł, z czego letnie utrzymanie - 1 mln 486 tys zł (w tym remonty kapitalne dróg z gminami 50/50, remonty nawierzchni bitumicznych, remonty cząstkowe i likwidacja tzw. przełomów), zaś zimowe - 740 tys. zł.

Janusz Skóra, naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg podsumował 2020 rok pod względem regularnego przewozu osób na terenie Powiatu Miechowskiego. Z Miechowa dziennie wykonywanych jest łącznie 388 kursów autobusowych zaś powrotnych - 383. Ilość wykonywanych kursów jest wystarczająca dla zaspokojenia potrzeb przewozowych mieszkańców naszego Powiatu. Naczelnik w swym wystąpieniu zwrócił uwagę, iż ze względu na pandemię, część kursów została zawieszona. Oprócz przewozów autobusowych istnieje również połączenie komunikacyjne PKP pociągami osobowymi i pospiesznymi, gdzie wykonywane są do Krakowa 30 kursy pociągów oraz 31 powrotnych.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry