godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/I Małopolskie Święto Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego

I Małopolskie Święto Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego

29 Sierpnia 2019
I Małopolskie Święto Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego

Kolejne XIX już Dożynki Powiatu Miechowskiego, które w tym roku odbyły się w niedzielę 25 sierpnia w Słaboszowie, miały szczególny charakter, bowiem ich wymiar, ranga i zasięg były szersze niż dotychczas. Po raz pierwszy nie było to tylko święto wyłącznie rolników ziemi miechowskiej, ale też całego regionu. Stało się to za sprawą połączonego z dożynkami I Małopolskiego Święta Zboża. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, pod honorowym patronatem marszałka Witolda Kozłowskiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w Kościele pw. św. Mikołaja w Słaboszowie przez ks. proboszcza Antoniego Seweryna, który wygłosił Słowo Boże oraz poświęcił chleb z tegorocznych plonów i wieńce dożynkowe ze wszystkich gmin powiatu miechowskiego. Część obrzędowo-zabawowa odbywała się na miejscowym stadionie, na który korowód dożynkowy poprowadziła słaboszowska kapela ludowa w składzie: Andrzej Madetko. Adam Kocerba, Marek Juzaszek, Lucjan Drop.

I Małopolskie Święto Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego zainaugurowali gospodarze uroczystości - wójt gminy Słaboszów Marta Vozsnak oraz starosta powiatu miechowskiego Jacek Kobyłka. Wśród powitanych gości przez Panią wójt znaleźli się m.in.: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, poseł Barbara Bubula, wojewoda Piotr Ćwik, radni Sejmiku - Bogdan Pęk i Andrzej Ziobro, włodarze gmin powiatu miechowskiego - burmistrz Dariusz Marczewski, wójtowie - Lesław Blacha, Adam Samborski, Marek Szopa, Jan Zbigniew Basa. Władze naszego powiatu oprócz starosty Jacka Kobyłki reprezentowali: członkowie Zarządu - wicestarosta Paweł Osikowski, Rafał Pawlik, Wojciech Domagała, Piotr Grządziel, przewodniczący Rady Powiatu - Krzysztof Świerczek, wiceprzewodniczący - Stanisław Krawiec, radni Paweł Janicki, Mariusz Wolny, Jerzy Pułka.

Otrzymawszy od starostów dożynkowych - Małgorzaty Kowalskiej i Sebastiana Włodarczyka bochen chleba wypieczony z tegorocznych plonów i po podzieleniu go wraz z wójt Martą Vozsnak i poczęstowaniu w towarzystwie gości uczestników rolniczego święta w Słaboszowie, starosta Jacek Kobyłka wspomniał, iż dożynki są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. Podkreślał fakt, że radość z zebranych plonów wykracza już poza wieś, bowiem są one dobrodziejstwem nas wszystkich. Stąd narodził się pomysł, by Dożynki Powiatu Miechowskiego miały szerszy wymiar - I Małopolskiego Święta Zboża, które jak wyraził nadzieję starosta, na stałe wpisze się w kalendarz świąt całego regionu.

Starosta Jacek Kobyłka życzył rolnikom zdrowia i wytrwałości w niełatwej pracy. Dziękował za ich przywiązanie do ziemi, do tradycji, polskości i religii, a więc do tych wszystkich wartości kultywowanych od wieków na polskiej ziemi. Dziękował także kołom gospodyń wiejskich za przygotowanie wieńców i degustacji tradycyjnych potraw oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dożynek.

Po wystąpieniach gości przyszedł czas na tradycyjne ośpiewanie wieńców, gospodarzy, włodarzy samorządów przez reprezentacje poszczególnych gmin powiatu miechowskiego. Po części obrzędowej przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów. Jury, któremu przewodniczył Marcin Florek z Muzeum Ziemi Miechowskiej, przyznało Nagrodę Starosty (czek na 2000 zł) za najpiękniejszy wieniec dożynkowy przedstawicielom gminy Książ Wielki - KGW Zaryszyn. Doceniając trudy wszystkich twórców wieńców, reprezentacje pozostałych gmin otrzymały po 300 zł.

Z kolei wójt gminy Słaboszów Marta Vozsnak doceniła pracę swoich mieszkańców, którzy przygotowywali instalacje dożynkowe prowadzące wszystkich do miejsca, w którym odbywało się rolnicze święto. I nagrodę zdobyły Rzemiędzice, II - Kalina Wielka, III równorzędnie - Nieszków i Janowice.

Artystycznie i muzycznie I Małopolskie Święto Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego uświetniły zespoły ze szkół w Dziaduszycach i Janowicach oraz gwiazdy - „Long&Junior”, Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy” oraz „Loka”. Zatem miłośnicy różnorakich gatunków znaleźli coś dla siebie. Zwłaszcza „Miechowiacy” swym tańcem okraszonym muzyką towarzyszącej im kapeli wywarli spore wrażenie na publiczności. Na scenie zaprezentowały się różne pokolenia tancerzy i śpiewaków, co zwiastuje odrodzenie folkloru na Miechowszczyźnie. Zresztą wcześniejsze równie znakomite obrzędowe występy przedstawicieli poszczególnych gmin dały wyraz tezie o odradzającym się folklorze. Wisienką na torcie był koncert zespołu „Loka”, który w pełni na żywo zaprezentował swe największe hity, które na co dzień możemy usłyszeć w stacjach radiowych i telewizyjnych oraz w sieci.
Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem „Awans”. Warto jeszcze wspomnieć o jednej szałowej atrakcji, która cieszyła się powodzeniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży - Piana Party.

I Małopolskie Święto Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry