godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Jak pomóc młodym po pandemii?

Jak pomóc młodym po pandemii?

15 Września 2021
Jak pomóc młodym po pandemii?

4 września w Urzędzie Gminy i Miasta w Miechowie odbyło się „Miechowskie Forum na rzecz Młodych” organizowane przez Stowarzyszenie Rozwijamy Pasje. Powiat Miechowski reprezentował Piotr Grządziel z Zarządu Powiatu, dyrektorzy oraz pracownicy szkół i  jednostek organizacyjnych.

Spotkanie otworzyła Ewa Majewska-Dudek - Prezes Stowarzyszenia, która wprowadziła uczestników w założenia realizowanego projektu oraz opowiedziała o osiągnięciach stowarzyszenia działającego od 3 lat. Jak mówiła, inspiracją do organizacji Forum było rodzące się pytanie - jak współpracować na rzecz młodzieży naszego powiatu, zwłaszcza po trudnym dla niej okresie pandemii.

Forum składało się z bloków tematycznych (wykładów oraz warsztatów) dotyczących działań wspierających młodzież.

Program obejmował następujące zagadnienia:

  • „Sytuacja młodzieży w czasie pandemii oraz jej powrót do szkół” - Marzena Krochmal-Białek (psycholog)
  • „Sukces rodem z Miechowa” - Maciej Jamroży (projektant architektoniczny), Paulina Korzeniowska (projektantka mody), Marek Pituch (aktor teatralny i telewizyjny)
  • „Nasza oferta spędzania czasu wolnego dla młodzieży. Zasoby powiatu miechowskiego na tle powiatów ościennych” - Sylwia Suchecka (radna Rady Powiatu, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Miechowie), Gabriela Kałwa (Dom Kultury w Wolbromiu), Marcin Florek (Muzeum Ziemi Miechowskiej), Elżbieta Kopeć oraz Aleksandra Gajos (Gminny Ośrodek Kultury w Kozłowie).
  • „Działalność organizacji pozarządowych i klubów sportowych na rzecz młodych ludzi w powiecie miechowskim. Czy wychodzimy naprzeciw potrzebom młodzieży, czy tylko nam się tak wydaje? - Paweł Podyma (Miejski Klub Sportowy Pogoń Miechów), Tomasz Uchto (Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego DUCH), Ewa Majewska-Dudek (Stowarzyszenie Rozwijamy Pasje).

Na ważne problemy ludzi młodych, którzy nagle z dnia na dzień zostali zamknięci w czterech ścianach swoich domów i mieszkań, zwróciła uwagę m.in. psycholog Marzena Krochmal-Białek. Po początkowej fali euforii związanej z zajęciami zdalnymi, nastąpiła postępująca fala lęku, bezradności, niepewności jutra, przeradzające się niejednokrotnie w depresje. - Przez naukę zdalną, młodzi ludzie stali się przeraźliwie samotni - zauważyła. Zwróciła uwagę na niezwykle istotną rolę dorosłych, szkół i instytucji w odbudowie psychologicznej młodzieży.

Odbyły się także trzy warsztaty:

  • „Co wiemy o potrzebach młodzieży? Zainteresowania, pasje, motywacja,spędzanie czasu wolnego, aktywność społeczna”
  • „Infrastruktura i dostępność usług edukacyjnych, rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych w powiecie miechowskim - czyli co mamy, a co powinniśmy mieć?”
  • „Współpraca lokalna na rzecz młodych ludzi - czyli jak być partnerem młodzieży w działaniu”

Podczas forum, podkreślono, jak ważne jest wspieranie rozwoju młodzieży, budowanie ich potencjału, wiara w ich talenty.

do góry