godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/"Kadrówka" w Miechowie. "Skrzydło Niepodległości dla ZS Nr 2/Kadrówka w Miechowie. "Skrzydło Niepodległości" dla ZS Nr 2

"Kadrówka" w Miechowie. "Skrzydło Niepodległości dla ZS Nr 2

8 Sierpnia 2019

7 sierpnia już po raz 54. (39. po wojnie) do Miechowa wkroczyli uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej, którzy tym samym dają świadectwo wydarzeń będących podwaliną do odzyskania niepodległości zapoczątkowanej przez Józefa Piłsudskiego.

Po złożeniu kwiatów przez delegację Marszu przy tablicy upamiętniającej przemarsz „Kadrówki” na ul. J. Piłsudskiego, piechurzy, którym w tym roku po raz pierwszy towarzyszyły Wojska Obrony Terytorialnej, w asyście Orkiestry Dętej „Sygnał” defiladowym krokiem weszli do Rynku. Pod Pomnikiem z Orłem przywitali ich włodarze samorządów Gminy i Miasta Miechów oraz Powiatu Miechowskiego - wiceburmistrz Andrzej Banaśkiewicz i wicestarosta Paweł Osikowski, który w swym przemówieniu wyraził podziw dla uczestników Marszu za ich zaangażowanie w propagowaniu historii, której świadkiem była również ziemia miechowska. - "Za Waszą przyczyną dzisiejsza uroczystość jest znakomitą okazją do krzewienia wartości niepodległościowych i patriotycznych, tak ważnych we współczesnym świecie" - podkreślał wicestarosta.

Po odegraniu hymnu państwowego, za znakomitą oprawę uroczystości, obecność tylu gości i mieszkańców oraz za jak zwykle ciepłe przyjęcie, dziękował komendant Marszu - Dionizy Krawczyński. On też statuetką „Skrzydło Niepodległości” uhonorował Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II za wieloletnie wsparcie. Warto wspomnieć, iż mury i otoczenie szkoły są stałym miejscem zakwaterowania uczestników Marszu. Komendant wyróżnił 4. Drużynę Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy na swej drodze napotkali niespodziewanie pożar i rzucili się do jego gaszenia.

Oficer oświatowy Marszu Dariusz Nowiński przypomniał, że żołnierze Kadrówki, którzy 6 sierpnia 1914 roku wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego, zostali w Miechowie nie tylko dobrze przyjęci, ale też powiększyli swoje szeregi. Tu też z żołnierzami spotkał się Józef Piłsudski i obdarowany został słynną Kasztanką.

Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem z Orłem i odegraniu pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „My Pierwsza Brygada”, uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej udali się do amfiteatru na poczęstunek.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry