godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Kolejne milionowe promesy na drogi Powiatu Miechowskiego

Kolejne milionowe promesy na drogi Powiatu Miechowskiego

4 Maja 2021
Kolejne milionowe promesy na drogi Powiatu Miechowskiego

4 maja w Starostwie Powiatowym w Miechowie Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wręczył samorządom - Powiatu Miechowskiego oraz Gminy i Miasta Miechów, promesy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powiat otrzymał 6 mln 260 tys. zł na przebudowę dwóch dróg - ul. Podzamcze w Miechowie (70% kosztów kwalifikowanych) oraz odcinka Racławice - Janowiczki (60%), zaś miasto prawie 1 mln 125 tys. zł. na przebudowę Placu Tadeusza Kościuszki (60%).

Minister Adamczyk podkreślał, iż Miechowszczyzna jest obecnie jednym wielkim placem budowy, bowiem realizowane są lub niebawem będą zadania drogowe nie tylko na szczeblu i z udziałem samorządów lokalnych, ale również trwa budowa drogi ekspresowej S-7 od granic województwa świętokrzyskiego. Inwestycje te zmieniają rzeczywistość nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale i dostępności komunikacyjnej. Mają też niebagatelne znaczenie dla rozwoju gospodarczego, w kontekście tworzenia strefy aktywności gospodarczej przy węźle drogowym S-7 w gminie Książ Wielki, o czym wspomniał również minister. Przy tej okazji poinformował, iż od 2019 roku samorządy małopolski otrzymały rządowe wsparcie na inwestycje drogowe rzędu ponad 750 mln zł. Przypomniał, iż Fundusz Rozwoju Dróg opiewa na 40 mld zł w przestrzeni kolejnych 10 lat. - Te środki finansowe zmienią rzeczywistość na drogach powiatowych i gminnych. Wreszcie będą one bezpieczne, przejezdne i takie, jakie powinny być drogi w XXI wieku - mówił.

Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek wspomniał, iż również poprzedni 2020 rok był obfity i pomyślny dla naszego powiatu, bowiem z udziałem środków rządowych udało się zrealizować 3 zadania drogowe (w Pstroszycach II, Boczkowicach i Charsznicy) za ponad 6,5 mln zł, z czego ponad 4,5 mln pochodziło z dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Do tych zadań dołożyły się także lokalne samorządy.

Starosta Jacek Kobyłka wyraził radość, że dzięki pozyskanym środkom z Funduszu Rozwoju Dróg, Powiat Miechowski może przebudowywać kolejne drogi, kierować się nimi ku strefie gospodarczej i dążyć do rozwoju naszego powiatu. Burmistrz Dariusz Marczewski również nie krył zadowolenia z otrzymanej promesy na inwestycję drogą, realizowaną w centrum zabytkowego Miechowa - Placu Kościuszki, którą zapewne miasto samodzielnie by się nie podjęło realizacji, albo też podjęłoby się w znacznie mniejszym zakresie. Pozyskana dotacja (60%) zachęciła władze Gminy i Miasta do przebudowy nie tylko drogi, chodników i parkingu, ale i tzw. plant przy wspomnianym placu.

Więcej o inwestycjach Powiatu Miechowskiego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na ul. Podzamcze w Miechowie i odcinku Racławice - Janowiczki pisaliśmy na stronie Powiatu Miechowskiego w kwietniowym artykule (kliknij).

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry