godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Koło Miechowa otwarto zamiejscowy Oddział Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego

Koło Miechowa otwarto zamiejscowy Oddział Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego

3 Października 2022
Koło Miechowa otwarto zamiejscowy Oddział Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego

W poniedziałek 3 października pod Miechowem, przy węźle drogowym „Szczepanowice”, w nowym Obwodzie Utrzymania Drogi Ekspresowej GDDKiA, Minister Andrzej Adamczyk z udziałem m.in. władz Powiatu Miechowskiego oficjalnie zainaugurował działalność otwartego w tym miejscu Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie oraz oddał do użytku mobilną stację kontroli pojazdów.

- To są kolejne dobre informacje dla bezpieczeństwa użytkowników dróg i uczestników ruchu drogowego, kierujących samochodami ciężarowymi, autobusami i przedsiębiorców zajmujących się transportem drogowym - mówił Minister Andrzej Adamczyk prezentując nowoczesny sprzęt, który będzie działał w północnej części Małopolski. Przypomniał, że by nadzorować bezpieczeństwo w ruchu drogowym w tej części województwa, inspektorzy musieli dojeżdżać z Krakowa w ten rejon ponad godzinę czasu.

Minister przedstawił również walory oddawanej do użytku mobilnej stacji diagnostycznej ITD. Platforma ta pozwoli zbadać w terenie kompleksowo stan techniczny, identycznie jak dokonuje się tego w stacji kontroli pojazdów, pojazdów osobowych oraz wspomnianych ciężarówek i autobusów. - Dzisiaj inspektorzy to nie tylko przysłowiowy „lizak” na drodze, którym zatrzymują samochody, to nie tylko krótkofalówka i samochód, w którym można sprawdzić dokumentację kierowcy. Dziś Inspekcja Transportu Drogowego w Polsce to jedna z najnowocześniejszych służb w Europie i niemal na świecie - podkreślał minister infrastruktury.

- Dla mnie, jako Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, bardzo ważne jest, że współpraca w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego układa się wzorowo - zaznaczył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Z przytoczonych przez niego danych statystycznych wynika, iż jeszcze w 2018 roku niestety na małopolskich drogach zginęły 223 osoby, a już w 2021 roku liczba ta zmalała do 144.

W nowoczesnym miechowskim Obwodzie Utrzymania Ruchu Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, oprócz osób odpowiedzialnych za utrzymanie drogi krajowej, swą siedzibę będzie mieć ITD wyposażone w nowoczesny sprzęt. O tym, jakie to ma znaczenie dla bezpieczeństwa drogowego, mówił także szef tej formacji - gen. Alvin Gajadhur. Zaznaczył, iż jego formacja dynamicznie się rozwija, również na szczeblu lokalnym. W jego ocenie, otwarcie placówki terenowej koło Miechowa znacznie usprawni pracę inspektorów. Będą bardziej mobilni i będą mogli szybciej reagować na różne potrzeby, również mieszkańców.

Radości z otwarcia na terenie Powiatu Miechowskiego Oddziału ITD, które wpłynie na poprawę bezpieczeństwa drogowego, nie krył II Wicewojewoda Mateusz Małodziński oraz Starosta Jacek Kobyłka, który stwierdził: - Droga szybkiego ruchu, budowane kolejne odcinki S7, wzmożony ruch pojazdów - to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo. Cieszę się, że Inspekcja Transportu Drogowego jest na miejscu i że szybko będzie reagować w różnych sytuacjach trudnych i niebezpiecznych.

W lutym br. w kraju oddano pierwsze 4 mobilne stacje kontroli pojazdów ITD. O kolejne 4, oprócz krakowskiego, wzbogaciły się wojewódzkie inspektoraty w Szczecinie, Olsztynie i Lublinie. Kolejnych 8 jest w przygotowaniu i mają się pojawić w kolejnych województwach.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry