godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka

Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka

12 Lipca 2019
Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka

W czwartek 11 lipca w Starostwie Powiatowym w Miechowie zebrali się na Konwencie Przewodniczący Rad Powiatów Małopolski. Jego gospodarzem był Przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego Krzysztof Świerczek, będący jednocześnie wiceprzewodniczącym Konwentu. Wspierali go przedstawiciele władz naszego powiatu - starostowie Jacek Kobyłka i Paweł Osikowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Jan Biesaga i Stanisław Krawiec oraz radna Ewa Wojciechowicz.

Z racji tematyki spotkania - transport zbiorowy oraz utrzymanie dróg publicznych, honorowym gościem i uczestnikiem Konwentu był Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który za pośrednictwem TVP Info w stolicy Powiatu Miechowskiego zainaugurował funkcjonowanie funduszu autobusowego.

Konwent oficjalnie otworzył jego przewodniczący - Piotr Goraj (Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego). Walory rolnicze, przyrodnicze, kulturalne i historyczne ziemi miechowskiej przedstawił Przewodniczący Krzysztof Świerczek. Jak podkreślał, mimo iż nasz samorząd powiatowy należy do najmniejszych w skali Małopolski i kraju, to wyróżnia się swoją wielowiekową, niezwykle interesującą historią. Przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego wspomniał m.in., że Miechów należy do kapituły najstarszych miast Polski. Przybliżając gościom z innych małopolskich powiatów charakterystykę Miechowszczyzny, Przewodniczący opowiadał nie tylko o historii naszej małej ojczyzny przedstawiając jej najważniejsze zabytki z Bazyliką Grobu Bożego na czele. Mówiąc o rolniczej specyfice Miechowszczyzny, wspomniał m.in. o Charsznicy - Kapuścianej Stolicy Polski oraz o gminie Gołcza, która od tego roku może się pochwalić lawendowymi polami w Krępie.

Gospodarz Konwentu przybliżył także problemy z jakimi boryka się nasz powiat, w tym m.in. o: ujemnym bilansie szpitala spowodowanym w głównej mierze ryczałtowaniem od 2018 roku przez NFZ intensywnej terapii, dominacji liczby mieszkańców w wieku poprodukcyjnym i związaną z tym potrzebą zapewnienia odpowiedniej opieki społecznej. Mówił również o niebywałej szansie na rozwój Miechowszczyzny, którą władze Powiatu Miechowskiego upatrują w utworzeniu strefy aktywności gospodarczej na gruntach powiatu w gminie Książ Wielki, w perspektywie powstania trasy S7.

Kolejnym punktem obrad Konwentu goszczącego w miechowskim Starostwie, było zarządzanie utrzymaniem dróg powiatowych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Miechowie. Małopolscy samorządowcy na bazie prezentacji dyr. Romana Suchonia mogli się przekonać, jak trudne, pracochłonne i kosztowne jest utrzymanie naszych dróg powiatowych. Jak się okazuje, o czym wspomniała przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego - Ewa Filipiak, pomimo iż jej powiat jest 6. co do wielkości powiatem w Małopolsce, posiada o połowę mniejszą sieć dróg powiatowych niż powiat miechowski, który liczy ich około 450 km.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym Ministra Andrzeja Adamczyka

Druga część Konwentu Przewodniczących Rad Powiatu Małopolski odbywającego się w Miechowie miała wymiar ogólnopolski. Za pośrednictwem TVP Info, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurował walkę z wykluczeniem komunikacyjnym poprzez uruchomienie funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Według szacunków Ministra, 14 mln Polaków można uznać za dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym. Na mapie Polski jest wiele białych plam, do których nie dociera komunikacja publiczna. By temu zaradzić, Rząd uruchamia tzw. fundusz autobusowy, który na mocy ustawy wchodzi w życie już 18 lipca br.

Minister Adamczyk wspomniał, że uruchomienie funduszu autobusowego wpisuje się w realizowany program budowy dróg krajowych za niebotyczne kwoty - 135 mld zł. Ten ambitny cel ma zaowocować uplasowaniem naszego kraju w czołówce europejskiej pod względem bezpiecznych i wygodnych dróg, pozwalających na dobre skomunikowanie regionów. Ponadto Minister zaznaczył, iż budżet państwa wspiera drogowe inicjatywy samorządów poprzez Fundusz Dróg Samorządowych. Poprawie komunikacji krajowej służy także projekt przebudowy sieci kolejowej - ponad 70 mld zł do 2023 roku.

Jak przyznał szef resortu infrastruktury, inwestycje drogowe prowadzone z takim rozmachem nie zredukują w pełni wykluczenia komunikacyjnego. Dlatego też rocznie Państwo wyasygnuje dofinansowanie do 800 mln km (1 zł za 1 wozokilometr) przejechanych przez autobusy i busy. Ta oferta kierowana jest za pośrednictwem samorządów do przedsiębiorców, którzy biznesowe realizują zadania komunikacyjne. Do tego same samorządy mają dołożyć 10%. To właśnie od samorządów, jak podkreślał w miechowskim starostwie Minister Infrastruktury, zależy, czy wspomniane białe plamy komunikacyjne zostaną zlikwidowane.

- Ten projekt nie ma cech politycznych - podkreślał Andrzej Adamczyk. Działania podjęte przez Rząd mają charakter przedsięwzięcia cywilizacyjnego. Minister stwierdził, że wielu Polaków z różnych względów nie jest mobilnych. Stąd ich problemy z dotarciem do urzędów, lekarzy, większych aglomeracji itp. Ponadto obecnie oferowane przez przewoźników kursy (trasy, godziny, zasięg) nie zawsze równoważą się z zapotrzebowaniem społecznym. Dlatego, jak podkreślał Minister wielokrotnie w Miechowie, tak ważne jest uruchomienie tego nowatorskiego instrumentu przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnego jakim jest fundusz autobusowy.

Wraz ze swymi współpracownikami - Bogdanem Oleksiakiem, Dyrektorem Departamentu Transportu Drogowego oraz Krzysztofem Lewczykiem, Naczelnikiem Departamentu Transportu Drogowego, Minister Andrzej Adamczyk apelował do samorządowców w całej Polsce o szybkie i zdecydowane działania. Wnioski do funduszu autobusowego będzie można już składać z początkiem sierpnia br. Z kolei szybka i prosta procedura rozpatrywania wniosków przez wojewodów, przyniesie efekty w postaci przywrócenia tras, które zgodnie z ustawą zostały zlikwidowane przynajmniej 3 miesiące przed jej wejściem w życie, lub uruchomienie nowych, już od 1 września. Minister zapewniał, że samorządy mają do dyspozycji bardzo dobry, optymalny wręcz instrument wychodzący naprzeciw potrzebom społecznym.

Przewodniczący Rad Powiatów Małopolski zebrani w miechowskim Starostwie omówili jeszcze z ministrem zagadnienia dotyczące Funduszu Dróg Samorządowych, którego tegoroczna pula dla naszego regionu wynosi rekordowe 300 mln zł, a w 2020 roku ma być na poziomie 180 mln zł. Według zapowiedzi ministra, nabór na przyszły rok ruszy jeszcze z końcem lipca.

Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski zakończył się zwiedzaniem Bazyliki Grobu Bożego i Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry