godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Marianna Surma obchodziła 100 lat w DPS Dom Kombatanta

Marianna Surma obchodziła 100 lat w DPS Dom Kombatanta

2 Czerwca 2021
Marianna Surma obchodziła 100 lat w DPS Dom Kombatanta

1 czerwca Marianna Surma pochodząca z podgołczańskich Przybysławic, w DPS Dom Kombatanta w Miechowie prowadzonym przez Caritas Diecezji Kieleckiej obchodziła setne urodziny. Na tę wyjątkową okoliczność zgromadziło się wielu gości, nie tylko najbliżsi Jubilatki, ale też przedstawiciele władz samorządowych m.in. ze Starostą Miechowskim Jackiem Kobyłką.

W intencji Pani Marianny odprawiona została Msza św. koncelebrowana przez czterech księży: proboszczów Parafii Szreniawa - obecnego Józefa Barana i emerytowanego - Kazimierza Syrka, kapelana miechowskich placówek Caritas - Andrzeja Satro oraz kapelana Szpitala św. Anny - Stanisława Latosińskiego.

Przybyłych gości powitała Małgorzata Kobińska, kierownik DPS Dom Kombatanta. Po zdmuchnięciu świeczek na torcie, Szanowna Jubilatka odebrała moc życzeń, gratulacji, kwiatów i prezentów. W imieniu władz Powiatu Miechowskiego i mieszkańców życzenia złożył starosta Jacek Kobyłka. Gratulacje składali również burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha, dyrektorzy i kierownicy rozmaitych jednostek i organizacji.

Marianna Surma tryskała szczęściem i dumą. Dziękowała wszystkim za modlitwę i wspólne świętowanie jej setnych urodzin. Ujmowała wszystkich swą dobrą formą i znakomitą pamięcią. Receptę na swą długowieczność upatruje w modlitwie.

Marianna Surma, córka Stanisława i Anieli, urodziła się 1 czerwca 1921 roku w Przybysławicach pod Gołczą. Do szkoły podstawowej chodziła do Szreniawy skończywszy 7 klas. - Uczyłam się bardzo dobrze - podkreśla Pani Marianna. W jej rodzinie o przynależności chłopskiej było w sumie czworo dzieci. Po ukończeniu 14 lat, rodziców odpracowujących pańszczyznę u dziedziców Przybysławic - państwa Kozłowskich, nie było stać na dalszą edukację córki. Nastoletnia Marianna poszła pracować do ogrodów pańskich. Stąd zamiłowanie do kwiatów. Jej nauczycielki - pani Dąbrowska i Wichrowska zebrały udziały i założyły sklep pod szyldem „Spółka Przybysławska Przybysławice”. Zatrudnienie w nim znalazła Pani Marianna przepracowując w nim kolejne 20 lat, włącznie z całym okresem wojennym. Po reorganizacji, sklep przeszedł pod Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska i pani Marianna awansowała zarządzając już czterdziestoma sklepami. Do tego przeszła odpowiednie dwutygodniowe szkolenie w Swoszowicach. Po założeniu Banku Spółdzielczego, dyrektor Banku upomniał się o Panią Mariannę zatrudniając ją w 1968 roku w swojej placówce. Po przepracowaniu w banku 7 lat do 1976 roku, zgodnie z ówczesnym zarządzeniem i możliwościami, Pani Marianna zdecydowała się na przejście na wcześniejszą emeryturę, bo choć miała wówczas 55 lat, to zaliczono jej 44 lata pracy, włącznie z 2-letnią pańszczyzną u dziedzica. Zarabiałam w banku więcej niż prezes gminnej spółdzielni - wspomina z dumą Jubilatka. Odtąd Pani Marianna jest już na emeryturze 45 lat.

Mówiąc o najbliższej rodzinie, Szanowna Seniorka wspomniała, iż mąż Antoni zmarł w 1982 roku. Niestety Pani Marianna nie dochowała się dzieci, z uwagi na nieszczęśliwy wypadek w sklepie w okresie ciąży i chorobę drugiego 3-miesięcznego dziecka i ówczesne trudności w dostępie do lekarzy.

O czasie pożogi wojennej Pani Marianna nie mówiła zbyt wiele. Ale jak wspomniał w homilii celebrans, była łączniczką w Batalionach Chłopskich i ma statut kombatanta.

Marianna Surma nie kryła zadowolenia z mieszkania i warunków w Domu Kombatanta, do którego była przyjmowana jako pierwsza pensjonariuszka, zaraz po jego wybudowaniu. Mieszka już w nim od 2003 roku. - Jestem tu najstarsza wiekiem i najstarsza stażem - mówi z humorem Pani Marianna.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry