godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Miechowskie obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości pod odnowionym Pomnikiem z Orłem

Miechowskie obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości pod odnowionym Pomnikiem z Orłem

13 Listopada 2023
Miechowskie obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości pod odnowionym Pomnikiem z Orłem

Kulminacyjny punkt miechowskich obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się w Rynku przy odnowionym Pomniku z Orłem. Składanie hołdu zasłużonym w obronie niepodległości rozpoczęło się Msząa św. w Bazylice Grobu Bożego odprawioną w intencji Ojczyzny, a zakończyło wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych w sali widowiskowo-kinowej CKiS.

11 listopada miejsko-powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza św., podczas której w intencji Ojczyzny modlili się: ks. proboszcz Franciszek Siarek, rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. dr. Jerzy Bielecki oraz ks. Zbigniew Wójcik, dyr. Zespołu Placówek Opiekuńczo-Leczniczych i kapelan Hospicjum w Miechowie.

- Wielu walczyło o to, żeby można było mieszkać w wolnym domy, w wolnej Ojczyźnie i dzięki krwi, pracy, doczekaliśmy tego dnia. Uczestniczymy dziś w tym dziedzictwie wolności, która nie jest dana raz na zawsze - podkreślał ks. proboszcz.

W homilii ks. dr Jerzy Bielecki wspomniał, iż wszystkich Polaków łączy wspólny dom, któremu na imię - Polska. W swojej refleksji cofnął się do 1918 roku, gdy po latach niewoli Polska odrodziła się jako niepodległe państwo. Wrócił pamięcią także do 1989 roku, kiedy w pełnym odrodzeniu przestali nam przeszkadzać nasi najbliżsi sąsiedzi. Celebrans pytał jednak, czy to nie za mało? Czy odwoływanie się do przeszłości sprzed 105. lat jest wystarczające. Przecież Polska nie zaczęła istnieć dopiero w XX wieku - stwierdził, przypominając iż początki państwa polskiego sięgają 966 roku.

Po Mszy św. licznie zgromadzone poczty sztandarowe, włodarze samorządów powiatowego i gminnego, przedstawiciele szkół, różnych instytucji i organizacji, w asyście orkiestr dętych z Nasiechowic i Sławic prowadzonych przez kapelmistrza Dariusza Pikora, przemaszerowały pod Pomnik z Orłem, by po wciągnięciu flagi i odśpiewaniu hymnu państwowego złożyć hołd walczącym o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą. Historię wspomnianego pomnika, który w ostatnim czasie został poddany renowacji, przypomniał Marcin Florek, dyr. Muzeum Ziemi Miechowskiej, a o jego znaczeniu dla wielu pokoleń mówił burmistrz Dariusz Marczewski.

Projektantem pomnika, który stanął na Rynku 18 sierpnia 1916 roku, był Miechowianin, nauczyciel gimnazjum w Miechowie - Wacław Niezabitowski. Stanął on w miejscu, gdzie była studnia, do której w czasie bitwy miechowskiej 17 lutego 1863 roku wrzucono poległych powstańców. Przedstawia on wzbijającego się do lotu orła umiejscowionego na kolumnie. Jest to alegoria dążenia do wolności, swobody i niezależności. Podczas przebudowy płyty miechowskiego Rynku w 1963 roku, pomnik został zdemontowany i przeniesiony do Parku Miejskiego. Na swoje miejsce odrestaurowany powrócił w 1980 roku. Po ponad 43. latach niezwykle ważny symbol Miechowa doczekał się kolejnej odnowy.

Ostatnim akcentem miechowskiego świętowania niepodległości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury i Sportu. Śpiewaniu nadawali ton: Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy”, Perły Miechowa” oraz zespół „Cantus”. Wśród gości znaleźli się m.in.: poseł elekt Dorota Marek i radny wojewódzki Wojciech Kozak.

Podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości, Powiat Miechowski reprezentowali: starostowie Jacek Kobyłka, Paweł Osikowski, Piotr Grządziel z Zarządu, przewodniczący Krzysztof Świerczek, radny Paweł Janicki oraz w poczcie sztandarowym radni - Ewa Wojciechowicz, Sylwia Suchecka i Grzegorz Placek.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

Miechowskie obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości pod odnowionym Pomnikiem z Orłem

do góry