godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Narada roczna strażaków. Opłaty za media lawinowo rosną, budżet jednostki już nie

Narada roczna strażaków. Opłaty za media lawinowo rosną, budżet jednostki już nie

4 Marca 2024
Narada roczna strażaków. Opłaty za media lawinowo rosną, budżet jednostki już nie

W piątek 1 marca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie odbyła się odprawa roczna, podsumowująca działania strażaków w 2023 roku i wyznaczająca cele na rok bieżący. Sprawozdania z działalności KP PSP Miechów przedstawionego przez komendanta mł. bryg. Mariusza Idzika, wysłuchali m.in. włodarze samorządów Powiatu Miechowskiego na czele ze starostą Jackiem Kobyłką, komendant wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek oraz szefowie komend powiatowych z Olkusza - mł. bryg. Piotr Pandel, z Proszowic - bryg. Zbigniew Kwinta oraz bryg. Mariusz Bałazy, zastępca dowódcy Komendy Miejskiej PSP JRG 7 w Krakowie.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego kraju obejmującą szeroko pojęte ratownictwo. Na poziomie Powiatu Miechowskiego w 2023 r. krajowy system ratowniczo-gaśniczy tworzyły: jednostka ratowniczo-gaśnicza oraz 11 jednostek ochotniczych straży pożarnych w strukturach KSRG. Ponadto na Miechowszczyźnie działają również 72 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych spoza Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. W sumie w naszym powiecie działa imponująca liczba strażaków - 1172 osób.

W 2023 roku strażacy na terenie naszego powiatu interweniowali 612 razy (ilość interwencji zmalała o 25 % w stosunku do 2022 roku, w którym zanotowano 816 interwencji). Jak nieocenione jest wsparcie „ochotników”, pokazują wskaźniki ich udziału w akcjach - 30,9% samodzielnie, 23,5% z PSP.

Co warto podkreślić, w bieżącym roku do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego włączona będzie jednostka z Gminy Kozłów - OSP Przybysławice. To znacznie usprawni działania systemu i skróci czas dojazdu do zdarzeń.

Komendant Mariusz Idzik zwracał uwagę na lawinowo rosnące koszty mediów, które są niewspółmierne do niewielkiego przyrostu budżetu jednostki w poszczególnych latach. Jeszcze w 2019 roku za energię, prąd i gaz KP PSP Miechów zapłaciło 69 734 zł, a w 2023 roku aż 172 022 zł. Podobna sytuacja jest z paliwem - 2019 - 48 865 zł, 2023 - 80 276 zł.

Komendant Mariusz Idzik z dumą opowiadał o rokrocznie organizowanych obozach młodzieżowych drużyn pożarniczych z Powiatu Miechowskiego. W poprzednim roku w obozie udział wzięło 180 osób, a w bieżącym przewidziano miejsca dla 240 osób tj. dla ponad 40 MDP. Komendant chwalił się również sukcesem piłkarskim drużyny KP PSP Miechów, która w turnieju o Puchar Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w 2023 roku zdobyła II miejsce.

Do budżetowych problemów jednostek strażackich odniósł się Komendant Wojewódzki - nadbryg. Piotr Filipek. - Nie są to łatwe czasy i łatwe budżety, na które wpływ ma sytuacja geopolityczna - przyznał. Dziękował strażakom ziemi miechowskiej za ich aktywność i zaangażowanie. Słowa podziękowania skierował również do włodarzy samorządów wspierających zarówno PSP jak i swoje jednostki OSP.

Do podziękowań dołączył Starosta Miechowski Jacek Kobyłka. Wyraził też radość, że kolejne pokolenia dołączają do strażackiej braci, o czym świadczy zainteresowanie obozami MDP.

O bardzo dobrej współpracy i znakomitym wyszkoleniu strażaków zawodowych oraz ochotników mówił Mirosław Dróżdż, radny Sejmiku Województwa i dyr. Szpitala św. Anny w Miechowie. Podkreślał, iż bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski jest jednym z priorytetów działania władz wojewódzkich.

Jan Zbigniew Basa, wójt Gminy Kozłów stwierdził, że w końcu Kozłów przestaje być białą plamą na mapie jednostek KSRG w Powiecie Miechowskim. Zadeklarował powstanie MDP na terenie jego gminy.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry