godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Od Szczepanowic pojedziemy fragmentem nowej „Siódemki”

Od Szczepanowic pojedziemy fragmentem nowej „Siódemki”

4 Października 2021
Od Szczepanowic pojedziemy fragmentem nowej „Siódemki”

W poniedziałek 4 października Prezydent RP Andrzej Duda i Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, w towarzystwie parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych otwarli długo oczekiwany odcinek drogi S7 - Szczepanowice - Widoma. W uroczystości wzięli udział również włodarze powiatów, które łączy wspomniana droga - krakowskiego i miechowskiego. Samorząd naszego powiatu reprezentowali - Starosta Jacek Kobyłka i Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek.

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad, wspomniany otwierany odcinek S7 to 13,1 km drogi ekspresowej z dwoma jezdniami, a każda ma po dwa pasy ruchu z pozostawioną rezerwą na trzeci pas. Powstały dwa węzły (Szczepanowice i Widoma), dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP-y Widoma) i Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej w Szczepanowicach, dziesięć wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt, trzy przejazdy gospodarcze pod S7 i jedna estakada. Przebiega ona nad linią kolejową, drogami powiatowymi i rzeką Szreniawą w Szczepanowicach. Jest najdłuższym obiektem inżynierskim na tym odcinku, mierzącym 681 m na jezdni w kierunku Warszawy i 689 m na jezdni w kierunku Krakowa. Powstała również kanalizacja deszczowa, zbiorniki retencyjne, ekrany akustyczne i ekrany przeciwolśnieniowe.

Przypomnijmy, iż przez Powiat Miechowski przebiegać mają jeszcze 2 odcinki nowej „Siódemki”. Pierwszy z nich - Moczydło - Miechów, jest w fazie realizacji. Umowa na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S7 na tym odcinku została podpisana 16 kwietnia 2020 r. Wartość umowy wynosi ponad 752,9 mln zł. Budowa rozpoczęła się 27 lipca 2020 r. Obecnie, jak informuje GDDKiA, trwa budowa nasypu, wzmacniane jest podłoże, a na obiektach mostowych wykonywane są zbrojenia, deskowanie i betonowanie ław fundamentowych oraz podpór. Postępuje przebudowa sieci elektroenergetycznej i teletechnicznej. Zaawansowanie prac w wynosi ok. 23 proc. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa (po dwa pasy ruchu oraz rezerwa na trzeci pas) o długości ok. 18,7 km. Zbudowane zostaną dwa węzły drogowe (Książ i Miechów), 24 obiekty inżynierskie i 20 przepustów o funkcji ekologicznej. Powstaną również dwa Miejsca Obsługi Podróżnych - MOP Giebułtów przy jezdni w kierunku Kielc oraz MOP Małoszów w kierunku Krakowa. Inwestycja potrwa do 2023 r.

Drugi z przewidzianych odcinków przebiegających przez nasz powiat - Miechów - Szczepanowice, ma dość zawiłą historię z uwagi na wcześniejsze protesty. Umowa na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Miechów - Szczepanowice podpisana została 5 lutego 2021 r. Koszt prac wyniesie ponad 162 mln zł. GDDKiA podaje, iż trwają prace projektowe, a zakres zadania obejmuje: zaprojektowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości ok. 5,3 km pomiędzy węzłami Miechów i Szczepanowice wraz z obiektami inżynierskimi, towarzyszącą infrastrukturą i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry