godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Pod skrzydłami „Tele-Anioła”/Jak trafić pod skrzydła „Tele-Anioła”

Pod skrzydłami „Tele-Anioła”

14 Października 2019
Pod skrzydłami „Tele-Anioła”

Społeczeństwo naszego kraju starzeje się. Tendencja ta jest wyraźnie zauważalna również w Małopolsce, bowiem co piąty jej mieszkaniec jest osobą starszą, często poprzez swoje schorzenia, zagrożoną wykluczeniem społecznym. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które z racji wieku i stanu zdrowia potrzebują wsparcia, władze naszego województwa od lutego 2018 realizują pilotażowy i innowacyjny projekt „Małopolski Tele-Anioł”. 

O założeniach projektu na konferencji zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Miechowie w poniedziałek 14 października 2019 mówiła Marta Malec - Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. - "To nie tylko teleopieka, ale również możliwość świadczenia usług opiekuńczych i sąsiedzkich. Daje również możliwość osobom, które chciałyby się zajmować osobami niesamodzielnymi, zdobycia odpowiednich kwalifikacji" - wspomniała.

Szczegóły dotyczące „Tele-Anioła” przedstawił Dawid Konina, kierownik Zespołu ds. Teleopieki, Departament Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymają bezpłatnie opaskę bezpieczeństwa tzw. „opaskę życia” przy pomocy której, w łatwy i szybki sposób, będą mogły wezwać pomoc. Opaska jest bardzo prosta w obsłudze - wyglądem przypomina elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon. Ma wbudowaną kartę SIM, mikrofon i głośnik, można z niej swobodnie rozmawiać. Naciskając guzik z napisem „SOS” podopieczny łączy się z Centrum Teleopieki, gdzie pracują ratownicy medyczni, którzy udzielą odpowiedniej pomocy - łącznie z wezwaniem pogotowia. Małopolski Tele-Anioł to pomoc noszona na dłoni - dzięki czemu w każdym miejscu, o każdej porze i w każdej sytuacji podopieczny projektu nie jest sam. Opaski Tele-Anioła zwiększają poczucie bezpieczeństwa i oprócz możliwości bezpośredniego kontaktu z personelem medycznym monitorują również: tętno, upadki i lokalizację.       

Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaska, ale także pomoc w domu dla najbardziej potrzebujących - osób samotnych i tych, którym rodzina nie może zapewnić opieki. Usługi opiekuńcze są świadczone w domu podopiecznego - zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. To nie tylko pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach: zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy pomoc w dotarciu na wizytę u lekarza. Tym wsparciem może być również wspólne spędzenie czasu, rozmowa oraz spacer. W ramach projektu Tele-Anioł przewidziano również serię szkoleń i kursów dla osób, które chciały pomóc i zaangażować się w świadczenie usług opiekuńczych lub sąsiedzkich.

Jak trafić pod skrzydła Tele-Anioła? - rekrutacja do projektu trwa cały czas! W projekcie udział wziąć mogą osoby, które mieszkają na terenie województwa małopolskiego oraz z powodu wieku, stanu zdrowia lub niepełnosprawności nie są w pełni samodzielne, a w wykonywaniu podstawowych czynności potrzebują wsparcia innych osób. Muszą one wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go pocztą na adres:

Departament Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56,
30-017 Kraków
z dopiskiem: „Rekrutacja Małopolski Tele-Anioł”

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegóły dotyczące projektu dostępne są na stronie internetowej: https://www.malopolska.pl/teleaniol. W przypadku pytań pomocą służą pracownicy Biura Projektu pod nr telefonu: 12 61-60-611, którzy pomogą, wyjaśnią i udzielą szczegółowych informacji o projekcie.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry