godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Powiat Miechowski z certyfikatem „Standardy Obsługi Inwestora w Małopolsce

Powiat Miechowski z certyfikatem „Standardy Obsługi Inwestora w Małopolsce

12 Maja 2023
Powiat Miechowski z certyfikatem „Standardy Obsługi Inwestora w Małopolsce

Przyciągnięcie inwestorów na Miechowszczyznę jest jednym z priorytetów władz Powiatu Miechowskiego. Z tego biorą się intensywne działania nad utworzeniem strefy gospodarczej - Parku Technologicznego w Gminie Książ Wielki”. By zdobyć kompetencje i wiedzę na ten temat pozyskiwania inwestorów, Powiat Miechowski wraz z innymi samorządami uczestniczył w projekcie „Standardy Obsługi Inwestora w Małopolsce”. Jego zwieńczeniem było wręczenie certyfikatu z uczestnictwa w projekcie i konferencja zorganizowana w miechowskim starostwie w piątek 12 maja.

Pod hasłem „Spotkajmy się w polskiej strefie inwestycji”, w konferencji uczestniczyli włodarze samorządów powiatu, lokalni przedsiębiorcy, reprezentanci Powiatowego Urzędu Pracy, szkół zawodowych oraz przedstawiciele instytucji zawodowo zajmujących się w Małopolsce pozyskiwaniem i wspieraniem inwestorów. Jedną z tych instytucji jest współorganizator konferencji w miechowskim starostwie - Krakowski Park Technologiczny, który wydatnie wspiera nasz powiat w organizowaniu wspomnianej strefy gospodarczej, o czym wspomniał Starosta Jacek Kobyłka

Jacek Liguziński z KPT omówił jakie daje możliwości Polska Strefa Inwestycji jako narzędzie wspierania rozwoju gospodarczego. Jest to jedyne narzędzie, które umożliwia zwolnienie z podatku dochodowego w wyniku poniesionych nakładów na inwestycje. Są 3 progi zwolnień. Duże firmy mogą liczyć na zwolnienia z podatku dochodowego w wysokości 40% poniesionych nakładów inwestycyjnych, średnie - 50%, małe i mikro - 60%. Takie zwolnienie można uzyskań na 12 lat.

Aby przedsiębiorca nie zaginął wśród gąszczu informacji, może szukać wsparcia w Centrum Business in Małopolska. Manager Centrum - Agnieszka Pala informowała, iż jej instytucja skupia 3 partnerów - Województwo Małopolskie, Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego i Krakowski Park Technologiczny. CeBiM kompleksowo i bezpłatnie wspiera inwestorów i eksporterów oraz promuje małopolską gospodarkę. Współpracuje także z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH).

O wsparciu przedsiębiorców w nowej perspektywie funduszy unijnych 2021-2027 mówił Michał Warzała, inspektor w Zespole ds. Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Do naszego województwa ma trafić 2,7 mld euro na wsparcie przedsiębiorczości.

Zwieńczeniem konferencji w starostwie było wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie „Standardy Obsługi Inwestora w Małopolsce”. Krystyna Sadowska, dyr. Działu Obsługi Inwestora KPT, wręczyła certyfikaty Staroście Miechowskiemu Jackowi Kobyłce i Wiceburmistrzowi Książa Wielkiego - Grzegorzowi Janusowi. Wicestarosta Paweł Osikowski dziękował KPT i wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, a także podzielił się wrażeniami z wyjazdów studyjnych i szkoleń realizowanych w ramach projektu.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry