godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Przydrożne kapliczki odnawiane przez Powiat Miechowski

Przydrożne kapliczki odnawiane przez Powiat Miechowski

28 Lipca 2020
Przydrożne kapliczki odnawiane przez Powiat Miechowski

Powiat Miechowski kryje wiele unikalnych, niezwykle urokliwych i wiekowych kapliczek przydrożnych. By nie zatracić tego dziedzictwa, Powiat Miechowski przystąpił do renowacji dwóch, których ząb czasu mocno nadszarpnął ich blask - w Boczkowicach i Mianocicach.

Jedną z cenniejszych i zarazem piękniejszych jest kapliczka w Boczkowicach, w gminie Książ Wielki. Już niebawem rozpocznie się konserwacja kamiennej kolumny w typie „Bożej Męki”, co warte podkreślenia - datowanej na 1605 rok. Zadanie to zostanie sfinansowane ze środków Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie w wysokości 19,5 tys. zł oraz samorządu Powiatu Miechowskiego - 13 tys. zł.

Ponadto realizowany jest II etap kompleksowej konserwacji kamiennej kapliczki - kolumny w typie Bożej Męki z XVII w. z figurą św. Judy Tadeusza. Trwają pracę nad instalacją odrestaurowanego obiektu w nowej lokalizacji - w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej w Mianocicach. To zadanie jest również finansowane w roku 2020 ze środków Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Wysokość pozyskanej dotacji na ten cel wynosi 16 851 zł.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry