godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Recykling w mojej szafie - eko warsztaty KGW w Antolce

Recykling w mojej szafie - eko warsztaty KGW w Antolce

1 Sierpnia 2022
Recykling w mojej szafie - eko warsztaty KGW w Antolce

W niedzielę 31 lipca 2022 roku w świetlicy w Antolce odbyły się warsztaty "Recykling w mojej szafie" zorganizowane przez powiatowego doradcę ds. klimatu i środowiska - Marzenę Wiejak, z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich w Antolce.

Celem powiatowej kampanii "Bądź w klimacie - segreguj!!" jest podnoszenie świadomości mieszkańców Powiatu Miechowskiego na temat znaczenia prawidłowej segregacji odpadów i recyklingu dla "zdrowego" klimatu. W ramach prowadzonej kampanii odbyło się kolejne już wydarzenie, tym razem przy udziale Koła Gospodyń Wiejskich w Antolce. Warszaty odbyły się pod hasłem "Recykling w mojej szafie" i zostały poprzedzone krótką prelekcją ekodoradcy na temat zasad recyklingu odpadów tekstylnych, możliwości ich ponownego wykorzystania oraz pułapek tzw. fast fashion, czyli obecności na rynku odzieży taniej, słabej jakości, która szybko i wielokrotnie w ciągu roku jest przez producentów zastępowana nowymi, tanimi kolekcjami. Wspomniano również o obowiązującej dyrektywie Unii Europejskiej w sprawie odpadów, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek ustanowienia odrębnych systemów zbiórki tekstyliów najpóźniej do 2025 r., co w praktyce oznacza, że od 2025 roku segregacja tekstyliów będzie obowiązkiem każdego Polaka.

Po prelekcji miała miejsce dyskusja oraz wymiana pomysłów, jak ponownie zagospodarować niechciane, wysłużone lub nieco uszkodzone tekstylia/ubrania. Podczas warsztatów powstały m. in.: tablica na zdjęcia/notatki, ozdoby do domu, materiałowe torby na zakupy, przytulanki dla dzieci czy poduszka. Obecni wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością. Warsztaty zakończyły się przekazaniem ekodoradcy ponad 2 kilogramów zużytych baterii, kilku żarówek i świetlówek. W zamian uczestnicy warsztatów otrzymali do wyboru energooszczędne żarówki ledowe lub torby bawełniane. Po konsultacjach ustalono także, że świetlica KGW w Antolce zostanie doposażona zapasem energooszczędnych świetlówek LED.

Projekt LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005 realizowany jest przy dofinansowaniu z programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Marzena Wiejak, powiatowy doradca ds. klimatu i środowiskalogo programu ekoMałopolska

do góry