godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Rośnie bezrobocie w dobie pandemii. Znaczący krok w celu utworzenia strefy gospodarczej

Rośnie bezrobocie w dobie pandemii. Znaczący krok w celu utworzenia strefy gospodarczej

25 Września 2020
Rośnie bezrobocie w dobie pandemii. Znaczący krok w celu utworzenia strefy gospodarczej

Od początku 2020 roku bezrobocie w Powiecie Miechowskim wzrosło. W styczniu stopa bezrobocia wynosiła 3,8%, a już na koniec lipca była na poziomie  5%. Wpływ na to miała ogólnopolska blokada gospodarki i związana z tym niepewność na rynku pracy ze względu na wystąpienie pandemii koronawirusa.

Z drugiej jednak strony, jak ocenił Tomasz Mucha, zastępca dyr. Powiatowego Urzędu Pracy w Miechowie 25 września na sesji online Rady Powiatu poświęconej sytuacji na rynku pracy, rządowa tarcza antykryzysowa obsługiwana przez PUP pozwoliła przetrwać wielu firmom. Przedsiębiorcy z naszego powiatu złożyli 2719 wniosków o wsparcie z tarczy, co przełożyło się na uzyskanie przez nich ogółem 17 mln 168 tys. zł.

Pomimo, że sytuacja epidemiologiczna w związku z COVID-19 znacząco ograniczyła możliwości aktywizacji zawodowej bezrobotnych, to do końca sierpnia br. Powiatowy Urząd Pracy zarejestrował w sumie 1023 bezrobotnych, a wyrejestrował 757, z czego 431 z powodu podjęcia pracy, a 131 z uwagi na podjęcie stażu.

Na aktywizację bezrobotnych PUP w 2019 roku przeznaczył 3 681 700 zł. Już w bieżącym roku na ten cel otrzymał 5 968 280 zł. To pokazuje, że wraz ze wzrostem bezrobocia rosną też nakłady na jego zapobieganie.

Jedna z uchwał, przyjętych 25 września przez Radę Powiatu, w sprawie stanowienia o kierunkach działania Zarządu Powiatu, koreluje z przeciwdziałaniem bezrobociu w perspektywie strategicznej i długofalowej. Na jej mocy Rada Powiatu ustaliła kierunki działań Zarządu Powiatu w zakresie podjęcia inicjatywy utworzenia Miechowskiego Parku Technologicznego w Książu Wielkim (strefy gospodarczej) oraz pozyskiwania środków do wykonania tego zadania. Jak informował na sesji Przewodniczący Rady Krzysztof Świerczek, wniosek Krakowskiego Parku Technologicznego do Krajowego Programu Odbudowy o „Utworzenie Strefy Przemysłowej Książ Wielki (SPKW)” został przyjęty i dobrze oceniony przez Ministerstwo Rozwoju oraz przekazany do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej do dalszej procedury. Pojawiła się zatem szansa na realne pieniądze na organizację strefy, która od 25 września nazwana została (przyp.) "Miechowskim Parkiem Technologicznym w Książu Wielkim".

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry