godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Senior na drodze - powiatowa odsłona ogólnopolskiej akcji

Senior na drodze - powiatowa odsłona ogólnopolskiej akcji

22 Lipca 2019
Senior na drodze - powiatowa odsłona ogólnopolskiej akcji

Na polskich drogach w 2018 roku zginęły aż 2862 osoby. W 40% tych zdarzeń udział brały osoby po 60-tym roku życia, często jako ofiary, ale też i sprawcy. W tym okresie w powiecie miechowskim wystąpiło 25 zdarzeń z udziałem seniorów, w których zginęło 8 osób, a 33 zostały ranne. Tylko w I półroczu bieżącego roku, w naszym powiecie mieliśmy 6 wypadków śmiertelnych, w których śmierć poniosło 7 osób, z których 5 to osoby po 60-tym roku życia.

Powyższe statystyki nie napawają optymizmem. Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury wraz z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w tym roku, podobnie jak w poprzednich trzech, organizują ogólnopolską akcję „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie”. Tegoroczna edycja objęła swym zasięgiem aż 94 powiaty, w tym również miechowski.

W czwartkowe popołudnie 18 lipca w Starostwie Powiatowym w Miechowie zebrali się seniorzy, by odświeżyć sobie, a być może w dobie wciąż zmieniających się przepisów, nabyć nowych wiadomości na temat bezpiecznego użytkowania dróg z punktu widzenia kierowcy, rowerzysty oraz pieszego.

Seniorów Miechowszczyzny powitał wicestarosta Paweł Osikowski, aktywny użytkownik dróg, który często obserwuje ignorancję kierowców wobec rowerzystów oraz pieszych. Podkreślał, iż można czasem uniknąć nieszczęścia myśląc nie tylko za siebie, ale trochę też za innych, przewidując pewne zachowania i okoliczności. - "Do tego niezbędna jest wiedza o właściwym sposobie użytkowania dróg" - zaznaczył. Dyspozycja dnia, meteopatia, rutyna, również wiek i związana z tym szybkość reakcji, to czynniki, które zdaniem wicestarosty mogą zaważyć na zdrowiu i życiu na drodze.

Mariusz Sztal z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z 15-letnim stażem, na bazie prezentacji i filmów instruktażowych, w ciekawy sposób przedstawił seniorom wiele zagadnień dotyczących prawidłowych, zgodnych z przepisami zachowań na drodze. Jego wiedzę w oparciu o zagrożenia drogowe występujące na Miechowszczyźnie uzupełnił Arkadiusz Kopeć, funkcjonariusz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Miechowie.

Dzięki spotkaniu w miechowskim starostwie, seniorzy nie tyko wzbogacili się o wiedzę, która może ich ustrzec przed nieszczęśliwym zdarzeniem. Za pomocą specjalistycznego urządzenia mogli sprawdzić czas reakcji psychomotorycznych, a także przekonać się o sprawności swego wzroku.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry