godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Świętowanie i ślubowanie w miechowskim Ekonomiku

Świętowanie i ślubowanie w miechowskim Ekonomiku

24 Września 2021
Świętowanie i ślubowanie w miechowskim Ekonomiku

166. pierwszoklasistów Zespołu Szkół nr 1 w Miechowie, 24 września poprzez ślubowanie na sztandar szkoły zostało przyjętych do braci uczniowskiej. To wydarzenie tradycyjnie łączyło się ze Świętem Szkoły, które rozpoczęła Msza św. odprawiona w Bazylice Grobu Bożego.

Ks. proboszcz Franciszek Siarek z katechetami ks. Markiem Wieczorkiem i Krzysztofem Zapałą, modlili się nie tylko o boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów „Ekonomika", ale o to, by był on wolny od pandemii, która nie pozwalała w ostatnim czasie cieszyć się w pełni nauką i przebywaniem w gronie rówieśników.

Po Mszy św. młodzież prowadzona przez sztandar szkolny i uczniów ubranych w tradycyjne stroje miechowskie, przeszła do szkolnej sali gimnastycznej. Tam wszystkich powitała dyr. Marzena Samborska, która przywołując słowa „Horacego”- „odważ się być mądrym”, podkreślała, iż ta sentencja przyświeca nie tylko dniu świętowania, ale jest też przewodnią myślą w pracy wychowawczej szkoły. Jest ona wciąż aktualna, szczególnie w tych dość trudnych i złożonych czasach, w jakich przyszło nam żyć, uczyć się i pracować. Tu zatem rodzą się pytania, na które zdaniem dyrektor, nie ma prostych odpowiedzi: jak uczyć, jak motywować uczniów do nauki, jak rozwijać ich pasje i talenty, jak przygotować młodych ludzi do pracy, dorosłego życia i wrzeszczcie to najtrudniejsze pytanie - jak mądrze żyć? Zwracając się do pierwszoklasistów, dyrektor apelowała, by swą postawą dawali przykład umiłowania Ojczyzny, tradycji i wiary w ideały oraz by pozostali wierni słowom roty ślubowania przez całe swe życie.

Wyrażając radość, że uczniowie w końcu po przerwie spowodowanej pandemią, mogli spotkać się ze sobą w murach szkolnych w komplecie, Maria Sztuk, sekretarz Powiatu Miechowskiego życzyła, by nie powtórzyła się trudna i smutna rzeczywistość związana z lockdownem. Życzyła także młodzieży spełnienia marzeń, sukcesów, rozwijania pasji i zainteresowań.

Gratulacje i życzenia dla nowych uczniów złożyli również przedstawiciele Rady Rodziców - Małgorzata Konieczna i Wojciech Musiał, zaś podziękowania za przyjęcie do społeczności szkolnej w imieniu rodziców pierwszoklasistów złożyła Ewa Gębka.

Święto „Ekonomika” uświetniła część artystyczna - występ szkolnego zespołu tańca „Miechowianie” oraz przedstawienie pt. „Odważ się być mądrym”. Przy tej okazji rozstrzygnięto konkurs wiedzy dla pierwszoklasistów „Ekonomik dawniej i dziś”. Jego laureatami zostali: I miejsce - Jakub Niewiara, II - Karolina Malczewska, III - Adrian Fundament.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry