godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Szpital w Miechowie wyposażony w nowoczesny sprzęt do diagnostyki chorób dróg oddechowych

Szpital w Miechowie wyposażony w nowoczesny sprzęt do diagnostyki chorób dróg oddechowych

3 Kwietnia 2024
Szpital w Miechowie wyposażony w nowoczesny sprzęt do diagnostyki chorób dróg oddechowych

3 kwietnia uroczyście otwarto zmodernizowaną pracownię bronchoskopii na Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc Szpitala św. Anny w Miechowie. Dzięki przeprowadzonym pracom oddział dysponuje powiększoną od pierwotnej pracownią, umożliwiającą przeprowadzenie szerokiego zakresu badań, w optymalnych dla pacjenta i dla personelu medycznego warunkach.

W otwarciu pracowni udział wzięli m.in.: Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego, dyr. szpitala i radny wojewódzki Mirosław Dróżdż, starostowie Jacek Kobyłka, Paweł Osikowski wraz z członkami Zarządu Powiatu - Rafałem Pawlikiem, Piotrem Grządzielem, radnymi powiatowymi - Ewą Wojciechowicz i Janem Biesagą.

O zmodernizowanej pracowni opowiadał kierujący oddziałem - lek. med. Łukasz Goliński, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc. Inwestycja była możliwa dzięki pozyskanemu przez szpital dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach zadania pn. „Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia dla szpitali powiatowych w województwie małopolskim”. Zakupiono zestaw do echobronchoskopii i videobronchoskopii. Ten nowoczesny sprzęt pozwoli na wykonywanie badań bronchofiberoskopowych z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową (EBUS), umożliwiających analizę zmian zlokalizowanych w obrębie drzewa oskrzelowego.

Wspomniane badanie EBUS jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostycznych chorób dróg oddechowych, wprowadzonych do praktyki medycznej na początku XXI wieku. Umożliwia ono diagnostykę m.in.: raka płuc, gruźlicy, chłoniaków, sarkoidozy i innych chorób. Badanie to stanowi skuteczną alternatywną metodę diagnostyczną dla wziernikowania śródpiersia lub innych metod operacyjnej diagnostyki śródpiersia (np. torakoskopii). Dzięki tej metodzie można np. w przypadku nowotworów płuc określić rodzaj patologicznych zmian, jej zasięg i stopień zagrożenia, rozległość nacieku nowotworowego oraz wielkość, lokalizację i charakter grup węzłów chłonnych śródpiersia, co pozwala szybciej wdrożyć skuteczne, celowane leczenie, bez konieczności diagnostycznej operacji śródpiersia.

Należy podkreślić, iż w Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc Szpitala św. Anny w Miechowie są diagnozowani i hospitalizowani pacjenci z niemal całego województwa małopolskiego, a także z województw sąsiednich (śląskiego i świętokrzyskiego). Zakup dofinansowanego sprzętu znaczenie zwiększa dostępność do nowoczesnych procedur dla mieszkańców całego województwa małopolskiego, poprawiając szybkość i skuteczność diagnostyki i leczenia chorób płuc, w tym nowotworowych. Zlokalizowanie takiej aparatury w szpitalu w Miechowie ma szczególne, strategiczne znaczenie, bowiem w Powiecie Miechowskim i sąsiednich stwierdzono najwyższą zachorowalność na nowotwory płuc w województwie, a nawet w Polsce.

Zakup zestawu EBUS kosztował 1 053 000 zł. Dofinansowanie przekazane przez Urząd Marszałkowski stanowiło kwotę 800 000 zł, pozostałą cześć,w tym koszty remontu, szpital pokrył ze środków własnych.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry