godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Trzy światy Marka Hołdy - wernisaż miechowskiego artysty

Trzy światy Marka Hołdy - wernisaż miechowskiego artysty

28 Czerwca 2021
Trzy światy Marka Hołdy - wernisaż miechowskiego artysty

W uznaniu zasług za działalność artystyczną, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski” wręczoną przez Przewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Świerczka w imieniu Wicemarszałka Łukasza Smółki, został odznaczony znany miechowski artysta malarz - Marek Hołda, który w piątek 25 czerwca wernisażem wystawy „Trzy światy” obchodził 40-lecie pracy twórczej.

- To święto nie tylko samego artysty, ale i całego Miechowa - podkreślał otwierając wystawę eksponowaną w BWA Galeria „U Jaksy” oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej, dyr. BWA - Paweł Olchawa. Wspomniał, iż artysta od wielu lat współpracuje z galerią. Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Plenerach Malarskich „Barwy Małopolski”. Miał też swoją wystawę indywidualną w 1999 roku. Dyrektor Galerii tymi słowami pokrótce przedstawił bohatera wieczoru i jego twórczość: - To już 40 lat Marek Hołda dostarcza nam wrażeń, uniesień i refleksji swoją sztuką. Dokumentuje ważne wydarzenia związane z historią Miechowa. Twórczość artysty charakteryzuje się szerokim wachlarzem tematycznym, podpartym doskonałym warsztatem artystycznym, pełnym kolorów, dźwięków, symboliki i metafor.

- Dla artysty taka rocznica i święto w takim otoczeniu, oprawie i towarzystwie, to jest coś, co może sobie tylko wymarzyć, zwłaszcza jeśli dzieje się to wszystko w jego rodzinnym mieście - podkreślał Marek Hołda. Opowiadał o genezie i swej artystycznej drodze. Wspomniał o artyście, który szczególnie inspirował go w pracy twórczej - Romanie Breitenwaldzie, który swe domowe i twórcze życie po II wojnie światowej związał do końca z Miechowem. Wrażliwość i duszę artysty dostrzegła również jego żona - Jadwiga Beitenwald, która zachwyciła się wypracowaniem młodego Marka Hołdy, niezwykle malowniczo słowami opisując wycieczkę w pola.

Gratulacje z jubileuszu artystycznego złożył artyście starosta Jacek Kobyłka. - Już dawno nie widziałem tylu miłośników kultury i sztuki malarskiej - wspomniał wyrażając dumę, iż jest mieszkańcem ziemi miechowskiej, z której wywodzi się Jubilat. Życzył Markowi Hołdzie, by pomimo iż nie maluje w Miechowie, dalej malował Miechów i jego okoliczne ziemie.Wyrazy uznania dla twórczości i dokonań malarza wyraził także burmistrz Dariusz Marczewski.

Specjalnie na wystawę BWA Galeria „U Jaksy” wydała album twórczości Marka Hołdy sfinansowany przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Urzędu Gminy i Miasta Miechów. Wśród gości wernisażu znaleźli się m.in. starostowie miechowscy - Jacek Kobyłka, Paweł Osikowski, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek, burmistrz Dariusz Marczewski, samorządowcy, miłośnicy sztuki oraz rodzina artysty. Wydarzenie to uświetnił Stanisław Słowiński, skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry