godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/W Dziaduszycach otwarto nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej

W Dziaduszycach otwarto nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej

27 Listopada 2023
W Dziaduszycach otwarto nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej

Gminna Biblioteka Publiczna w Słaboszowie mieszcząca się dotąd w Kalinie Wielkiej została przeniesiona do odnowionego obiektu w Dziaduszycach. Uroczyste otwarcie nowej siedziby z udziałem starostów Powiatu Miechowskiego Jacka Kobyłki, Pawła Osikowskiego i Wiceprzewodniczącego Rady - Stanisława Krawca, odbyło się w sobotę 25 listopada.

Budynek w centrum Dziaduszyc, w bliskim sąsiedztwie szkoły oraz ośrodka zdrowia, niegdyś pełnił funkcję świetlicy wiejskiej. Był on własnością miejscowego kółka rolniczego. Za zgodą wszystkich mieszkańców, kilka lat temu został on przekazany gminie, która w ostatnim czasie diametralnie zmieniła jego oblicze, zarówno wewnątrz jak i wokół. W budynku oprócz nowocześnie urządzonej i wyposażonej biblioteki, która powstała dzięki pozyskanym środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (ponad 1,3 mln zł), mieści się również Placówka Wsparcia Dziennego, utworzona w ramach programu „Aktywny Słaboszów” realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego (1,8 mln zł).

Uroczystego przecięcia wstęgi i tym samym symbolicznego otwarcia dokonali włodarze gminy - Wójt Marta Vozsnak, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Pilawski oraz Kierownik Biblioteki - Wioletta Sakwa, dr Wojciech Momot - Kustosz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Ewa Kawiorska, Eugeniusz Rodak i sołtys Dziaduszyc - Bogdan Dąbrowski. Wspólną modlitwę odprawił ks. wikary Dariusz Tarka.

- Biblioteka to miejsce pełne ciszy. To taka oaza i schronienie przed hałaśliwym i jakże intensywnym życiem współczesnego świata. To przestrzeń, gdzie ludzie się nie kłócą, a kłócą się dziś niemal wszędzie - wspomniała refleksyjnie kierownik Wioletta Sakwa.

Gratulacje z otwarcia nowej siedziby książnicy złożył m.in. Starosta Jacek Kobyłka. Wyraził radość, iż na mapie Powiatu Miechowskiego powstała kolejna nowoczesna instytucja kultury. Życzył, by każdy mieszkaniec gminy chętnie korzystał z przepastnych zbiorów biblioteki.

Inaugurację działalności biblioteki w Dziaduszycach artystycznie uświetnił Wojciech Habela - aktor, muzyk, odtwórca wielu ról teatralnych i filmowych, laureat licznych nagród. Swym popisem artystycznym składającym się ze słowa mówionego i śpiewanego, przeniósł wszystkich w nieco zapomniane zakątki Lwowa. Swoje nieprzeciętne już umiejętności wokalne, w dość niecodziennym jak na wiek repertuarze ludowym, zaprezentował Kamil Wolski, uczeń Szkoły Podstawowej w Dziaduszycach. Na akordeonie towarzyszył mu znany muzyk ludowy - Adam Kocerba.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry