godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Wojewoda Małopolski spotkał się z samorządowcami Powiatu Miechowskiego

Wojewoda Małopolski spotkał się z samorządowcami Powiatu Miechowskiego

24 Czerwca 2024
Wojewoda Małopolski spotkał się z samorządowcami Powiatu Miechowskiego

Zbliżające się rozdania funduszy rządowych, europejskich, problemy samorządów z utrzymaniem oświaty, strefa gospodarcza - Park Technologiczny w Książu Wielkim, bieżące sprawy, problemy i perspektywy rozwoju samorządów… Te i inne tematy poruszone zostały podczas spotkania włodarzy samorządów ziemi miechowskiej z Wojewodą Małopolskim - Krzysztofem Janem Klęczarem.

W piątkowe popołudnie 21 czerwca na zaproszenie Starostów Powiatu Miechowskiego - Krzysztofa Świerczka i Jerzego Pułki, w sali konferencyjnej starostwa z Wojewodą Małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem spotkali się burmistrzowie i wójtowie ziemi miechowskiej: Andrzej Banaśkiewicz (zastępca burmistrza Miechowa), Marek Płonczyński (burmistrz Książa Wielkiego), Tomasz Kościelniak (wójt Gminy Charsznica), Lesław Blacha (wójt Gminy Gołcza), Łukasz Dela (wójt Gminy Słaboszów), Janusz Kozioł (wójt Gminy Racławice), Jan Zbigniew Basa (wójt Gminy Kozłów. Powiat Miechowski oprócz wspomnianych starostów, reprezentowali - Piotr Grządziel, Jan Żebrak i Patryk Natkaniec z Zarządu Powiatu oraz Jan Biesaga, Przewodniczący Rady, radny Adam Motyka.

Już na starcie swej wypowiedzi, wojewoda podkreślał, iż zna doskonale i rozumie problemy samorządów, bowiem przez ostatnie 10 lat był burmistrzem małopolskich Kęt. Jednym z ważniejszych i najbardziej palących problemów, na który zwrócił już uwagę Premierowi RP, jest niewystarczająca wysokość otrzymywanej od państwa subwencji oświatowej. Samorządy rokrocznie zmuszone są dokładać coraz więcej do oświaty. Niejednokrotnie subwencja wystarcza jedynie na nauczycielskie pensje. Tak jest na przykład w Gminie Kozłów, gdzie z 30 mln budżetu, 9 pochłania oświata - o czym wspomniał wójt Jan Zbigniew Basa. Pozostałe koszty utrzymania edukacji ponoszą samorządy, a jak zauważył wojewoda, Konstytucja RP przewiduje, iż państwo w pełni powinno finansować oświatę.

Żeby domknąć budżety samorządów, w ostatnich latach pojawiła się tzw. subwencja wyrównująca. Wojewoda Klęczar nie wyobraża sobie, by pod koniec bieżącego roku ponownie nie pojawiłaby się taka państwowa forma wsparcia samorządów.

Wojewoda zapowiedział, iż zbliża się kolejny nabór o środki z Funduszu Dróg Samorządowych, choć pula tych środków jest jeszcze nieznana. W niedługiej perspektywie mają być też uruchomione fundusze europejskie z Krajowego Programu Odbudowy, z których będą mogły skorzystać samorządy. Póki co rozpatrywane są wnioski dla przedsiębiorców, głównie z branży gastronomicznej i hotelowej.

Krzysztof Jan Klęczar stwierdził, iż panujący pat w wyborze władz w Sejmiku Województwa Małopolskiego nikomu nie służy. Pilny wybór władz jest to o tyle ważny, iż część funduszy UE wdraża właśnie Zarząd Województwa. Przypomniał, iż czas wybory władz małopolskiego sejmiku upływa 8 lipca. Jeśli się to nie uda do tego, czasu wojewoda wprowadzi komisarza i zarządzone zostaną ponowne wybory do sejmiku.

Jeśli chodzi o remonty dróg z tzw. „powodziówek”, o co pytał Starosta Krzysztof Świerczek, wojewoda odparł, iż przejmowanie w trakcie roku budżetu zawsze jest trudne. Należy być przygotowanym do wypłaty tzw. środków miękkich. W sytuacjach katastrofalnych, będą wypłacane środki z rezerwy premiera.

Wójt Racławic Janusz Kozioł prosił przedstawiciela rządu w terenie, by ten wsparł inicjatywę budowy Muzeum Panoramy Racławickiej. Zapowiedź powstania takiego obiektu, z ust Wicepremiera Władysława Kosiniaka Kamysza, padła podczas tegorocznych obchodów 230. rocznicy bitwy pod Racławicami.

Po spotkaniu w miechowskim starostwie, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar z włodarzami naszego powiatu udał się do Książa Wielkiego. Tam zwiedził Pałac „Na Mirowie”, a przede wszystkim zapoznał się szczegółowo z zakresem zrealizowanych i przyszłych inwestycji w tworzonej strefie gospodarczej (Parku Technologicznym).

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry