godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Charsznickie Dni Kapusty 2022

Charsznickie Dni Kapusty 2022

12 Września 2022
Charsznickie Dni Kapusty 2022

XXVI Charsznickie Dni Kapusty odbyły się w weekend 10-11 września 2022 r. Edyta Stojek z Pogwizdowa i Przemysław Peroń z Miechowa-Charsznicy zostali nową Kapuścianą Parą Królewską. Dopisali goście, prominentni politycy, widzowie, choć nie do końca dopisała pogoda. W kapuścianym święcie wzięli udział m.in. włodarze Powiatu Miechowskiego na czele ze starostami - Jackiem Kobyłką, Pawłem Osikowskim, członkami Zarządu -  Wojciechem Domagałą i Piotrem Grządzielem oraz radnymi z przewodniczącym Krzysztofem Świerczkiem.

Po niedzielnej Mszy św. i przybyciu korowodu kapuścianego, któremu towarzyszyły orkiestry dęte z Chodowa, Charsznicy i Tczycy, oficjeli i gości ze sceny powitał wójt samozwańczej Kapuścianej Stolicy Polski - Jan Żebrak. Wśród nich znaleźli się m.in. ministrowie - Agnieszka Ścigaj, Andrzej Adamczyk, poseł Aleksander Miszalski, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i dyr. Szpitala św. Anny w Miechowie - Mirosław Dróżdż, samorządowcy Powiatu Miechowskiego i Gminy Charsznica, komendanci służb powiatowych, szefowie rozmaitych instytucji.

Wójt Jan Żebrak przypomniał, iż różne przeciwności losu na czele z pandemią spowodowały w ostatnich latach przerwę w organizacji Dni Kapusty. Do tego doszła jeszcze wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny. - Na pocieszenie mogę powiedzieć, że zawsze mogło i może być gorzej. Dzięki Bogu ominęła nas wojenna zawierucha, bo jak to na wojnie bywa, zawsze ofiarami są najbiedniejsi, najmłodsi, starsi, kobiety i osoby bezbronne. Zatem ciesząc się pokojem w naszym kraju, życzymy tego pokoju wszystkim narodom świata i solidaryzujemy się z Ukrainą - mówił na inaugurację święta gospodarz kapuścianej gminy.

Minister Agnieszka Ścigaj wspomniała, iż mimo deszczu i zimna, kapuścianemu świętu towarzyszą gorące serca oraz ciepła i serdeczna atmosfera. Dziękowała rolnikom i sadownikom za rok ciężkiej pracy, nie tylko na roli, ale i dla społeczności lokalnej, a także wszystkiego co jest ważne dla naszego kraju. - Charsznica słynie z kapusty, ale też z gościnności i dobrej zabawy - podkreślała apelując, by mimo wojny za naszą granicą, zachować optymizm, radość, serdeczność i solidarność.

Minister Andrzej Adamczyk kłaniał się wszystkim, którzy co roku wylewają swój pot w bruzdy uprawianej ziemi. Zaznaczył, iż charsznickie pola zieleniące się od kapusty stanowią zagłębie tego warzywa, nie tylko Polski ale i naszej części Europy. - Dziękujemy za Wasz trud i za to, że na zimę możemy być pewni, iż nasze spiżarnie będą pełne i nie zaznamy głodu - mówił minister. Zauważył, iż w ciągu kilkunastu lat ziemia charsznicka i cała Miechowszczyzna się zmienia. - Nie zmienia się to, że jest to ziemia ludzi pracowitych, mających cele - podkreślał.

Do podziękowań i życzeń dla rolników przyłączył się poseł Aleksander Miszalski, uczestniczący w Dniach Kapusty po raz pierwszy przyznając jednocześnie, iż jest fanem kapusty pod wszelaką postacią. O walorach zdrowotnych tego warzywa mówił także Mirosław Dróżdż, dziękując i pozdrawiając wszystkich w imieniu swoim oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Oprócz wyrazów wdzięczności i życzeń dla lokalnych rolników, Starosta Miechowski Jacek Kobyłka dziękował mieszkańcom charsznickiej gminy za serdeczne przyjęcie uchodźców z Ukrainy, bowiem spośród wszystkich gmin naszego powiatu, na charsznickiej ziemi bezpieczne lokum znalazło najwięcej osób uciekających przed okrucieństwem wojny.

Kulminacją celebracji sztandarowego święta i promocji charsznickiego „zielonego złota - kapusty” będącej symbolem, znakiem rozpoznawczym i kołem zamachowym gospodarki gminy, była koronacja nowej kapuścianej pary królewskiej. Ustępująca para - Bożena Misiek i Piotr Kruszec insygnia władzy przekazali - Edycie Stojek z Pogwizdowa i Przemysławowi Peroniowi z Miechowa-Charsznicy.

Edyta Stojek (ur. 1987 r.) z wykształcenia jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej. Wraz z mężem Marcinem w Pogwizdowie prowadzi gospodarstwo rolne, w którym uprawia ziemniaki, kukurydzę oraz rzecz jasna - kapustę. Swoimi produktami zaopatruje lokalny rynek i hurtownie. To przykładna żona i matka czterech córek.

Przemysław Peroń (ur. 1981 r.) ukończył Politechnikę Częstochowską w Miechowie-Charsznicy prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo rolne. Uprawia kapustę, marchew, buraki, ogórki, ziemniaki oraz inne warzywa i kiszonki. Swoimi produktami zaopatruje hurtownie w Polsce i za granicą. W wolnych chwilach poświęca się sportom motorowym, chodzeniem po górach oraz pływaniem.

Po koronacji nowej kapuścianej pary uhonorowano dwie osoby wspierające i promujące Gminę Charsznica. Minister Andrzej Adamczyk z rąk wójta Jana Żebraka otrzymał statuetkę Przyjaciela Kapuścianej Stolicy Polski, zaś Przewodniczący Rady Gminy Charsznica Zdzisław Uchto otrzymał Medal Polonia Minor, który w imieniu Samorządu Sejmiku Województwa Małopolskiego wręczył Mirosław Dróżdż.

Mocno obsadzony był konkurs na najcięższą kapustę. Zwycięzcą został Przemysław Konieczny z Szarkówki z głową kapusty ważącą 15,9 kg.

XXVI Charsznickie Dni Kapusty jak zwykle były pełne atrakcji. Temu wydarzeniu towarzyszyły zawody sportowe, instruktarze oraz prezentacje warzyw i maszyn rolniczych oraz koncerty. Sobotnie popołudnie 10 września wypełniły zespoły: oh!anna, B.L.U.E, DISCOBOYS, POWER PLAY i zabawa taneczna z BIGIEL BAND. W niedzielę na scenie zaprezentowała się miejscowa młodzież szkolna, a także: CHARSZNICZANKA, ŚPIEWAJĄCE STRUNY i LOKA. Gwiazdą imprezy był zespół VARIUS MANX z KASIĄ STANKIEWICZ. Dwudniowe kapuściane świętowanie zakończył pokaz sztucznych ogni.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

Charsznickie Dni Kapusty 2022

do góry