godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Dźwięki bandury oczarowały publiczność kolejnych „Nocy i Dni Ziemi Miechowskiej”

Dźwięki bandury oczarowały publiczność kolejnych „Nocy i Dni Ziemi Miechowskiej”

7 Listopada 2022
Dźwięki bandury oczarowały publiczność kolejnych „Nocy i Dni Ziemi Miechowskiej”

Niedzielny jesienny wieczór 6 listopada mury Dworu w „Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie wypełniły liryczne, ale też skoczne dźwięki niezwykłego, niespotykanego u nas instrumentu - bandury, któremu towarzyszyło słowo, również nie byle jakie słowo, ale starannie wyselekcjonowane fragmenty kronikarskich wspomnień z pamiętników Kazimierza Girtlera, dzierżawcy majątku w Kalinie Małej w XIX w. oraz poezja o tematyce ukraińskiej. To był kolejny magiczny wieczór w ramach cyklu „Noce i Dnie Ziemi Miechowskiej”, którego współorganizatorami byli - Powiat Miechowski, Fundacja im. Władysława Żeleńskiego oraz gospodarze dworu - Marta i Ireneusz Trybulec.

Wieczór rozpoczęły, czytane przez Ireneusza Trybulca, szczegółowe pamiętnikarskie opisy Girtlera z pożaru z zapalonych sadzy w kominie w jego folwarku, który na szczęście rychle i bez większych strat się zakończył, a także „zrękowin” (zaręczyn) i wesela z fornalem o znanym do dziś nazwisku z tego terenu - Łukaszem Kitą.

W drugiej części artystycznej uczty w Grzymałowie, dźwięki bandury wygrywane przez Irynę Hubiak, pedagoga w Tarnopolu, absolwentkę Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, przeplatane były poezją o tematyce ukraińskiej autorstwa Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Bohdana Zaleskiego i Maurycego Gosławskiego, czytane przez znanego i cenionego aktor Teatru Ludowego, rodowitego Miechowianina - Krzysztofa Góreckiego.

Bandura to tradycyjny, niezwykle wszechstronny instrument wywodzący się z tradycji ludowej Ukrainy. Kompozytorzy zaczęli pisać utwory na ten instrument w XIX wieku. Słuchaczy zgromadzonych w grzymałowskim dworku urzekł ten instrument i cała oprawa artystyczna wieczoru na tyle, iż nagrodzili artystów i gospodarzy wieczoru owacją na stojąco. Gratulacje artystom oraz podziękowania gospodarzom wydarzenia za wieloletnią współpracę i szerzenie kultury i nieodkrytej dotąd historii Miechowszczyzny, złożył Starosta Miechowski Jacek Kobyłka, a zanim jego poprzednik - Marian Gamrat. Marta i Ireneusz Trybulcowie okolicznościowymi kalendarzami odwdzięczyli się wszystkim zaangażowanym w organizację Nocy i Dni Ziemi Miechowskiej.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry