godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Zima 2022/23 niestraszna powiatowym służbom i drogowcom

Zima 2022/23 niestraszna powiatowym służbom i drogowcom

4 Listopada 2022
Zima 2022/23 niestraszna powiatowym służbom i drogowcom

Przygotowanie do nadchodzącej zimy służb, instytucji oraz samorządów Powiatu Miechowskiego dbających o rozumiane w wielu aspektach bezpieczeństwo mieszkańców, było zasadniczym tematem spotkania Powiatowego Sztabu Kryzysowego 3 listopada w sali konferencyjnej starostwa.

Witając zebranych na posiedzeniu, Starosta Miechowski Jacek Kobyłka nakreślił problemy, z jakimi samorządy i służby stykają się na co dzień: m.in. pandemia, napływ uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, zaopatrzenie ludności w opał. Szczytowa fala emigracji po wybuchu wojny spowodowała, iż na ziemi miechowskiej przebywało prawie 800 uchodźców. Obecnie jest ich 270, ale jak zauważył starosta, zbliżająca się zima i możliwa eskalacja konfliktu mogą spowodować, ponowny zwiększony napływ emigrantów.

Mł. bryg. Michał Burzyński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zapewniał, iż zarówno KP PSP i OSP dysponują odpowiednim sprzętem do reagowania na wypadek ekstremalnej zimy i towarzyszących jej zagrożeń. W sumie do dyspozycji są m.in.: 2 pojazdy terenowe, 24 - uterenowione, 2 mikrobusy KP PSP i 41 należących do OSP z liczbą miejsc 6-9 osób, 1 quad, 31 agregatów prądotwórczych, 34 zestawy ratownictwa, 9 defibrylatorów, 3 namioty z nagrzewnicami. 652 ochotników jest przeszkolonych do udziału w akcjach ratowniczych, a171 z pierwszej pomocy.

Michał Burzyński informował, iż na polecenie MSWiA, miechowscy zawodowi strażacy do 15 grudnia przeprowadzają inwentaryzację schronów, w przypadku naszego powiatu można mówić o tzw. „miejscach ukrycia” na wypadek działań wojennych. Na tę chwilę sklasyfikowano 94 takie obiekty. Są to głównie piwnice w obiektach użyteczności publicznej lub wielorodzinnych. Po ich weryfikacji ich lokalizacja będzie dostępna za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

O zabezpieczeniu mieszkańców w energię elektryczną mówił Andrzej Dubaj, zastępca dyrektora Rejonu Energetycznego w Busku Zdroju. Zapewniał, iż jako operator systemów dystrybucji energii Rejon posiada agregaty prądotwórcze będące w stanie zasilić przeciętną stację transformatorową. Maksymalnie przerwa w dostawie prądu może wynieść do 32 godzin, w ekstremalnych warunkach - do 48. Apelował do mieszkańców Miechowszczyzny i właścicieli nieruchomości, by jeszcze przed zimą zadbali odpowiednio o drzewostan i krzewy znajdujące się bezpośrednio przy liniach energetycznych.

Komendant Komendy Powiatowej Policji insp. Andrzej Kot uczulał samorządy na zapewnienie odpowiedniej przejezdności dróg oraz zwracał uwagę na współpracę z komendą GOPS-ów, by monitorować osoby bezdomne. Z kolei Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego m.in. przypomniał m.in. o konieczności odśnieżania o odladzania dachów budynków przez ich właścicieli i zarządców.

Zarząd Dróg Powiatowych w Miechowie, prowadzący od 2 listopada „akcję zima” z nowo pozyskanej bazy przy ul. Piłsudskiego, jest zwarty i gotowy na przyjście zimy. Jak informował dyr. Krzysztof Szarek, zimowe utrzymanie dróg powiatowych odbywa się zgodnie ze standardami zatwierdzonymi przez starostę. Pełnione będą całodobowe dyżury. ZDP ma już zgromadzone i zabezpieczone 400 ton soli (kolejne 400 t zakontraktowane), 4,5 tys. ton piasku (kolejne 2 tys. ton zakontraktowane) oraz około 1 tys. ton gotowej mieszanki, która dzięki temu, iż jest szykowana w specjalnie do tego przeznaczonym „iglo”, jest sucha i zdecydowanie lepszej jakości niż dotychczas.

Praca Szpitala św. Anny w Miechowie zimą niemal niczym nie różni się od pozostałych pór roku. Dyrektor Mirosław Dróżdż wspomniał, iż na oddziałach szpitalnych notuje się więcej chorych z infekcjami. Jest też więcej urazów uzależnionych od niesprzyjającej aury. Pogotowie Ratunkowe dysponuje dwoma karetkami - specjalną i podstawową. Ponadto w Książu Wielkim stacjonuje kolejna karetka podstawowa w godzinach 7-19.

Szczyt zachorowań na Covid-19 mieliśmy na przełomie sierpnia i września, o czym informowała Edyta Bryg, Powiatowy Inspektor Sanitarny. W ostatnim tygodniu zanotowano 10 zakażonych, nikt nie zmarł. Szefowa „Sanepidu” zachęcała do szczepień przeciwko grypie, bowiem istnieje zagrożenie tzw. twindemią, czyli wystąpieniem dwóch epidemii jednocześnie.

- Współpraca Powiatowego Inspektora Weterynarii z lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego układa się bezproblemowo - wspomniała Ewa Kawula. To gminy odpowiedzialne są za zabezpieczenie bezdomnych zwierząt. Jednakże ceny usług schronisk znacznie idą do góry. Ponadto coraz częściej po zgłoszeniu zdarzają się interwencje w gospodarstwach. W tym roku było już ich 50, z czego skierowano 2 wnioski o odebranie zwierząt.

Nadleśnictwo Miechów przygotowane jest do zimy. Koła Łowieckie gospodarujące na tym terenie, zabezpieczyły karmę treściwą i suchą dla dzikiej zwierzyny.

Schronisko im. św. brata Alberta w Miechowie dysponuje 38 miejscami w 6 salach. W razie sytuacji kryzysowej, tj. ekstremalnych mrozów itp., przyjmowani są bezdomni ponad limitami, o czym mówiła kierownik Aneta Komenda.

Powiatowe Centrum Pomocy Pomocy Rodzinie deklaruje całodobowe wsparcie psychologiczne za pośrednictwem Punktu Interwencji Kryzysowej, o czym zapewniał kierownik Janusz Patyna.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry