godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Ekozajęcia z ekodoradcą dla uczniów szkół z Powiatu Miechowskiego

Ekozajęcia z ekodoradcą dla uczniów szkół z Powiatu Miechowskiego

15 Grudnia 2022
Ekozajęcia z ekodoradcą dla uczniów szkół z Powiatu Miechowskiego

12-13 grudnia 2022 r. powiatowa doradczyni ds klimatu i środowiska Marzena Wiejak zorganizowała w 7 szkołach prosperujących na terenie Powiatu Miechowskiego prelekcje o tematyce ekologicznej. Eko zajęcia dla uczniów Szkół Podstawowych w Racławicach, Pojałowicach, Kozłowie, Książu Wielkim i Janowicach oraz Zespole Szkół nr 1 w Miechowie i Liceum Ogólnokształcącym w Miechowie poprowadziła Małgorzata Bartkiewicz - szkoleniowiec zajmujący się od 15 lat tematyką eko.

Podczas zajęć zachęcano uczniów i młodzież do zaangażowania się w aktywną ochronę naszej planety - środowiska oraz klimatu - poprzez dokonywanie na co dzień odpowiedzialnych wyborów np. podczas zakupów; nie marnowanie żywności, zwracanie uwagi na jej jakość i pochodzenie, oszczędzanie energii i wody czy prawidłową segregację odpadów. Zajęcia były okazją do naświetlenia problemu, jakim jest zmiana klimatu spowodowana intensywną działalnością człowieka - wydobywaniem surowców naturalnych, zanieczyszczaniem środowiska, nadmiernym zużyciem zasobów słodkiej wody czy nieodpowiedzialną gospodarką odpadami.

W ramach przeprowadzonych wykładów każda ze szkół w 2023 roku otrzyma tzw. "zestaw ochrony klimatu", m.in. będą to kosze do segregacji śmieci czy zewnętrzne stojaki na rowery i hulajnogi.

Prelekcje (w tym zakup zestawów ochrony klimatu) zostały zorganizowane w ramach realizacji działań projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA dla Klimatu "Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego" dofinansowanego z programu LIFE Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (akronim: LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/ LIFE 19 IPC/PL/000005).

Marzena Wiejak, powiatowy ekodoradca ds klimatulogo EkoMałopolska

do góry