godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Fundusze z „Polskiego Ładu odmieniają powiatową rzeczywistość

Fundusze z „Polskiego Ładu odmieniają powiatową rzeczywistość

16 Marca 2023
Fundusze z „Polskiego Ładu odmieniają powiatową rzeczywistość

Z Rządowego Programu „Polski Ład” Powiat Miechowski realizuje sztandarowe, strategiczne inwestycje dla mieszkańców. Sala gimnastyczna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zagorzycach gotowa jest już w 63%. Jej otwarcie zaplanowano podczas inauguracji roku szkolnego 2023/24. Z impetem rozpoczęły się również roboty przy budowie wiaduktu w Uniejowie Rędzinach w Gminie Charsznica.

W czwartek 16 marca rada budowy sali gimnastycznej w Zagorzycach na czele z wicestarostą Pawłem Osikowskim i dyr. placówki - Wojciechem Pengielem, po raz kolejny spotkała się, by podsumować przebieg zrealizowany prac i omówić plan na kolejne etapy. Gołym okiem widać, że zaawansowanie robót jest duże. Obiekt jest ocieplany z zewnątrz, kładzione są tynki zewnętrzne i wewnętrzne, poprowadzone są instalacje wewnętrzne. Rozpoczął się także montaż wewnętrznego podwieszenia dachu.

Choć termin budowy wiaduktu w Uniejowie Rędzinach wyznaczony jest do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, miesiąc po symbolicznym wbiciu łopaty inicjującego realizację inwestycji, z udziałem Ministra Andrzeja Adamczyka, widać intensywny ruch na placu budowy, co znakomicie widać zwłaszcza z lotu ptaka.

Sala gimnastyczna przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zagorzycach wybudowana zostanie dzięki dofinansowaniom pozyskanym przez Powiat Miechowski z: Rządowego Funduszu „Polski Ład” w kwocie 4 009 414 zł oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 4 180 000 zł. Będzie to obiekt o wymiarach 17x28 m z częścią przeznaczoną do prowadzenia zajęć specjalistycznych, rewalidacyjnych i rekreacyjnych (siłownia/fizjoterapia, sale do gry w ping ponga, gimnastyki korekcyjnej i terapii SI), zaplecza sanitarno-szatniowego oraz łącznika ze szkołą. Budynek będzie wyposażony w przyłącza, instalacje oraz urządzenia sportowe. Wykonanie obejmuje również montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 32kW.

Przypomnijmy również, iż w ramach zadania pod nazwą: „Budowa skrzyżowania bezkolizyjnego drogi powiatowej 1181K Pogwizdów - Tunel z linią kolejową LHS nr 65 w m. Uniejów Rędziny wraz z przebudową dojazdów” zaplanowano:

  • budowę wiaduktu drogowego: długość obiektu ok. 65,0 m (3 - przęsłowy), szerokość mostu ok. 11,0 m (w tym szer. użyteczna ok. 7,6 m - jezdnia wraz z opaskami i chodnikiem 1,5m),
  • wykonanie umocnień skarp przy obiekcie,
  • przebudowę drogi dojazdowej do obiektu i na obiekcie (droga jednojezdniowa, dwukierunkowa o szerokości 6 m i długości ok. 250 m),
  • przebudowę zjazdów indywidualnych,
  • budowę kanalizacji deszczowej,
  • budowę kanału technologicznego,
  • przebudowę sieci energetycznej, w tym przebudowę odcinka linii napowietrznej na odcinek kablowy,
  • budowę oświetlenia na obiekcie,
  • przebudowę, zabezpieczenie sieci teletechnicznej.

Koszt powyższego zadania ma wynieść 9 453 763 zł. Powiat Miechowski na ten cel pozyskał 8 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostałą część po połowie finansują samorządy Powiatu Miechowskiego oraz Gminy Charsznica.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry