godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Oszczędzaj wodę! Jak każdy z nas może zaoszczędzić wodę pitną dla klimatu?

Oszczędzaj wodę! Jak każdy z nas może zaoszczędzić wodę pitną dla klimatu?

16 Marca 2023
Oszczędzaj wodę! Jak każdy z nas może zaoszczędzić wodę pitną dla klimatu?

Na świecie przeważają wody słone i stanowią aż 97% wszystkich wód znajdujących się na naszej planecie. Woda słodka to zaledwie 3% zasobów wodnych Ziemi i jest zgromadzona w wodach powierzchniowych i podziemnych, z tego tylko 1% jest zdatny do picia. Zależność od klimatu, ograniczona ilość wody pitnej i wzrastające zanieczyszczenie wód zagrażają dostępności wody w przyszłości. Stan wód na świecie pogarsza się w związku z urbanizacją, rozwojem przemysłu i rolnictwa oraz wzrostem liczby ludności. Szacuje się, że zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie o 55% do 2050 roku. Niestety już dziś cały świat, w tym również Polska, boryka się z deficytem wody.

Kampania Starostwa Powiatowego w Miechowie OSZCZĘDZAJ WODĘ! ma na celu zwrócić uwagę na problem niedoboru wody i konieczności jej racjonalnego użytkowania nie tyle w kontekście globalnym, ale przede wszystkim w skali mikro - czyli w gospodarstwach domowych każdego z nas. Sposobów na oszczędność zużycia wody jest naprawdę sporo. Nie są to zabiegi skomplikowane - często wymagają od nas minimalnego wysiłku, odrobinę kreatywności i niewielkich nakładów finansowych, a efekt w skali roku może zadziwiać.

Jak zaoszczędzić wodę w domu? Na początek trochę statystyki. W gospodarstwach domowych 36% wody zużywa się na mycie i kąpiel, a 30% na spłukiwanie toalet. Kolejne 30% to sprzątanie i pranie. Polacy zużywają średnio 150 litrów wody na osobę dziennie, z czego około 148 litrów trafia do kanalizacji, a zaledwie 1-2 litry są spożywane. Cała zużywana przez gospodarstwo domowe woda jest wodą pitną, a w przeważającej większości wykorzystujemy ją do utrzymania czystości w domu. A gdyby tak zmienić parę nawyków i wprowadzić kilka usprawnień? Nasza infografika podpowie co warto zrobić.

Marzena Wiejak, powiatowy ekodoradca ds. klimatujak oszczędzać wodę - infografika

Adaptacja do zmiany klimatu - OSZCZĘDZAJ WODĘ! - Kampania w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/ LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego z programu LIFE UE oraz NFOŚiGW. Partnerzy: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie, Biblioteka Publiczna w Miechowie.logo EkoMałopolska

partnerzy kampanii oszczędzania wody

do góry