godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Miechowskie obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości

Miechowskie obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości

15 Listopada 2021
Miechowskie obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada 2021 roku w Miechowie, przy pięknej słonecznej pogodzie odbyły się uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, organizowane przez samorządy Gminy i Miasta Miechów oraz Powiatu Miechowskiego.

Wyjątkową oprawę święta zapewnił liczny udział pocztów sztandarowych reprezentujących lokalne zakłady pracy, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, służby mundurowe, kombatantów, harcerzy i Ochotnicze Straże Pożarne.

Uroczystości zainaugurowała Msza święta w intencji Ojczyzny, której w Bazylice Grobu Bożego przewodniczył Miechowianin - ks. prałat dr Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Po nabożeństwie, w asyście orkiestr Dętych "Sygnał" z Miechowa i "Hejnał" ze Sławic odbył się tradycyjny przemarsz przed pomnik z Orłem, gdzie przy dźwiękach hymnu państwowego przedstawiciele Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Miechowie dokonali uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt.

Kwiaty przy pomniku złożyli m.in. samorządowcy : Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego - Mirosław Dróżdż, Starosta Jacek Kobyłka i Przewodniczący Rady Powiatu - Krzysztof Świerczek. Burmistrz Dariusz Marczewski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej, Zenonem Czekajem.

Kolejnym punktem obchodów na miechowskim rynku było otwarcie wystawy plenerowej pn. ,,Polski gen wolności, 150 lat walk o Niepodległość”. Wystawę uroczyście otwarła Cecylia Radoń - Zastępca Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wraz z burmistrzem, który podziękował dyrekcji oraz pracownikom krakowskiego oddziału IPN za współpracę. Jednocześnie zachęcił Miechowian do zwiedzania ekspozycji, która obecna będzie w naszym mieście do końca listopada.

Zgodnie z zaplanowanym programem, w Domu Kultury w Miechowie odbyła się dalsza część obchodów. W okolicznościowym przemówieniu, burmistrz podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystościach organizowanych przez lokalny samorząd. Wraz z dyrektor Centrum Kultury i Sportu - Sylwią Suchecką wręczył nagrody Laureatom konkursu plastycznego "Mój dom, moja Ojczyzna, moja duma".

Koncert pieśni patriotycznych wykonał Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy” przy akompaniamencie Justyny Szlosek. „Miechowiacy” przygotowali wyjątkowy repertuar. Wykonali 14 utworów - pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach i do dziś są istotnym elementem tożsamości narodowej. Wraz z Zespołem śpiewali licznie zgromadzeni mieszkańcy, dla których Urząd Gminy i Miasta w Miechowie wydrukował tradycyjne śpiewniki.

Uroczystości 103. rocznicy odzyskania niepodległości prowadzili: Mirosław Gręda - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Miechowie oraz Wiesław Manterys - Komendant Gminny ZOSP. Współorganizatorami obchodów była młodzież z Drużyny Wędrowniczej „3 DSH” z miechowskiego LO oraz druhny i druhowie z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Miechowie. Kotyliony w barwach narodowych wykonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jaksicach.

UGiM Miechów, fot R. Deńca

do góry