godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Premier Mateusz Morawiecki i Minister Andrzej Adamczyk z wizytą w Powiecie Miechowskim w kontekście rozwoju gospodarczego regionu

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Andrzej Adamczyk z wizytą w Powiecie Miechowskim w kontekście rozwoju gospodarczego regionu

19 Listopada 2021
Premier Mateusz Morawiecki i Minister Andrzej Adamczyk z wizytą w Powiecie Miechowskim w kontekście rozwoju gospodarczego regionu

Strefa gospodarcza - Park Technologiczny w Gminie Książ Wielki, postępy przy budowie trasy S7 na odcinku Moczydło - Miechów i spotkanie z lokalnymi samorządowcami były przedmiotem wizyty Premiera RP - Mateusza Morawieckiego, który wraz z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem w czwartek 18 listopada po raz pierwszy odwiedził osobiście Powiat Miechowski. -Teraz, kiedy przyjdą do mnie inwestorzy zagraniczni z pytaniem - gdzie, to będę mógł wskazać nie tylko Stalową Wolę, Lubartów czy inne miejsca we wschodniej Polsce, ale będę też mógł również wskazać przepiękną ziemię miechowską, przepiękną część naszej Ojczyzny - mówił w starostwie Premier RP.

Przy węźle S7 w Gminie Książ Wielki, przy którym ma powstać wspomniana strefa, Prezes Rady Ministrów zapoznał się z postępami prac przy realizacji samej trasy jak i Parku Technologicznego. Premier wyraził zadowolenie z wyprzedzającego harmonogram postępu prac przy nowej „siódemce”. - To wspaniała klamra, spinająca Polskę od morza, po Tatry, od Gdańska do Rabki, docelowo najdłuższa droga ekspresowa, przekraczająca nieco ponad 700 km. Dla rozwoju państwa, dla rozwoju gmin i powiatów leżących wzdłuż drogi, to fundamentalna inwestycja - podkreślał Premier Morawiecki wspominając przy tym rodzący się Park Technologiczny na gruntach Powiatu Miechowskiego (104 ha) w Gminie Książ Wielki. Podkreślał, iż na północ od Krakowa tworzy się znakomita przestrzeń inwestycyjna. - Dzieje się tak dlatego, że w Polskim Ładzie, niczym na zasadzie kół zębatych, pewne inwestycje infrastrukturalne, tak jak ta S7, implikują kolejne - mówił. Przyjeżdża nowy przedsiębiorca, tworzone są nowe miejsca pracy, jest zapotrzebowanie na nowe szkoły i kierunki kształcenia na uczelniach, co w parze z bliskim sąsiedztwem Krakowa tworzy koła zamachowe rozwoju gospodarczego. - Myślę, że w niedalekiej przyszłości, Park Technologiczny, który tu powstanie, będzie rozsadnikiem polskiej myśli technicznej, polskiej technologii. O to właśnie chodzi w Polskim Ładzie, żeby tworzyć nowe miejsca pracy, nowe perspektywy rozwoju, przyciągać jak magnes przedsiębiorców do takich przepięknych regionów jak Powiat Miechowski, leżący na północ od Krakowa - podsumował szef Rządu RP.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Złożyliśmy deklarację pełnej sieci drogowej w naszym kraju. Tę deklarację i zadania, które sobie wyznaczyliśmy - realizujemy - wspomniał Minister Andrzej Adamczyk. Każda z wykonywanych dróg, według ministra to uruchomienie drzemiącego potencjału tkwiącego w każdym regionie naszego kraju. Tak właśnie się dzieje w Powiecie Miechowskim, w którym powstaje strefa gospodarcza. Minister podkreślał również niebywałe zaangażowanie samorządu powiatowego w realizację odcinka S7 przez Miechowszczyznę.

Krzysztof Świerczek, Przewodniczący Rady Powiatu, na specjalnej tablicy zaprezentował Premierowi i Ministrowi Adamczykowi założenia koncepcji stworzenia Parku Technologicznego w Powiecie Miechowskim. Przy tworzonym węźle S7 w konferencji przedstawicieli Rządu wzięli udział również Starosta Jacek Kobyłka, radny powiatowy Paweł Janicki i wójt Książa Wielkiego Marek Szopa.

Prosto z węzła S7 Premier Mateusz Morawiecki i Minister Andrzej Adamczyk udali się do miechowskiego starostwa na spotkanie z samorządowcami Powiatu Miechowskiego - Zarządem i Radą Powiatu oraz gospodarzami miasta i gmin, a także małopolskim wojewodami - Łukaszem Kmitą i Ryszardem Pagaczem.

- Ogromnie się cieszę, że możemy się tu spotkać i że miałem okazję z bliska zobaczyć kawałek ziemi miechowskiej. To było wspaniałe doświadczenie, także dlatego, że z tą trasą (S7) przedstawione mi zostały perspektywy tej ziemi, które mogą się rozwinąć pod pewnymi warunkami. Do tych warunków leży z jednej strony rozwój infrastruktury drogowej, a z drugiej możliwość utworzenia miejsc pod ściąganie inwestorów - mówił w swoim wystąpieniu w miechowskim starostwie Prezes Rady Ministrów. Zaznaczył, że dla Rządu RP nie ma tzw. samorządów naszych, waszych: - Chcemy w bardzo obiektywny sposób dotrzeć do tych miejsc w Polsce, które mogą uwolnić swój potencjał - podkreślał.

Ziemia miechowska wraz z podłączeniem jej poprzez „siódemkę” do tzw. ringu krakowskiego, według premiera jest ziemią o niesamowitym, przeogromnym potencjale. Otrzymując na biurko wszelkiego rodzaju analizy, premier wie, w których miejscach Polski są białe plamy i poprzez nowe połączenie komunikacyjne, energetyczne, różne elementy infrastruktury, można w nich będzie stworzyć znakomite perspektywy rozwoju. Cała północna Małopolska i południowe świętokrzyskie, do takich należą w ocenie premiera. Były to dotąd ziemie wykluczone komunikacyjnie. Premier Morawiecki wyraźnie podkreślał, iż teraz, kiedy przyjdą do niego inwestorzy zagraniczni z pytaniem - gdzie, to będzie mógł wskazać nie tylko Stalową Wolę, Lubartów czy inne miejsca we wschodniej Polsce, ale będzie też mógł również wskazać przepiękną ziemię miechowską, przepiękną część naszej Ojczyzny.

- Polska jest jedna, nie ma Polski „A” i nie ma Polski „B”, nie jest dzielona poglądami samorządów i samorządowców. Polacy zasługują na przedsięwzięcia wspierane przez polski Rząd, we wszystkich regionach naszego kraju - mówił w sali konferencyjnej starostwa Minister Andrzej Adamczyk, dodając, iż Rząd realizuje zadania potrzebne i oczekiwane, nie dzieląc Polski według różnych kryteriów. Minister przedstawił założenia rządowego programu budowy dróg krajowych do 2030 roku, z perspektywą 2033. Program ten doprowadzi do budowy pełnej sieci komunikacyjnej w Polsce, sieci dróg krajowych, autostradowych. Priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednak te inwestycje mają też według ministra drugą twarz, uruchamiają potencjał gospodarczy tkwiący w regionach takich jak Powiat Miechowski.

Po przedstawieniu przedstawicielom Rządu RP i samorządowcom wojewódzkim, powiatowym i gminnym filmu promocyjnego o potencjale inwestycyjnym Parku Technologicznego w Gminie Książ Wielki, Premier Mateusz Morawiecki i Minister Andrzej Adamczyk dyskutował z samorządowcami Powiatu Miechowskiego o perspektywach rozwoju i rządowych programach dla dedykowanych samorządom.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Andrzej Adamczyk z wizytą w Powiecie Miechowskim w kontekście rozwoju gospodarczego regionu

do góry